MEDIATEKA ŁÓDŹ- Najnowocześniejsza w Polsce biblioteka otwarta!

To miejsce wyjątkowe. Najnowocześniejsza w Polsce, łódzka Mediateka powstała w pięknie odnowionych, zabytkowych wnętrzach willi Ludwika Meyera. Kiedy fabrykant wznosił ją z myślą o XIX-wiecznych władzach Królestwa Polskiego, z pewnością nie spodziewał się, że stanie się najprawdziwszą świątynią wiedzy.

Zapomnijcie o wszystkim, co wiecie o bibliotekach. Łódzka Mediateka to miejsce, gdzie klasyczna koncepcja biblioteki spotyka się z globalnym zjawiskiem internetu. Gdzie mająca już 5 tysięcy lat tradycja gromadzenia, przechowywania i udostępniania zbiorów pisanych, spotyka się z realiami nowych mediów dostępnych w naszych telefonach.

- Różnorodność zbiorów i dostępność Mediateki, którą gwarantuje jej publiczny status, stanowią o jej egalitarności. Tutaj dostęp do wiedzy i możliwości, jakie dają nowe media, mają wszyscy niezależnie od wieku, wykształcenia czy zamożności - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Dla twórców internetowych przygotowaliśmy profesjonalnie wyposażone studia nagrań dźwięku i montażu. Fani gier będą mieć do dyspozycji przestrzeń gamingową z najnowszymi konsolami, systemem VR oraz symulatorami: lotu i wyścigowym. Wielbiciele budowania z klocków LEGO będą mogli uwolnić wyobraźnię działając kreatywnie w dedykowanej do tego przestrzeni.

- Miłośników komiksu i mangi ucieszy ponad 4 000 publikacji dostępnych w zbiorach Mediateki. Dla melomanów atrakcją będzie kolekcjonerski gramofon OSCAR, setki winyli oraz szeroki wybór instrumentów muzycznych, a na scenie MEMO odbywać się będą kameralne koncerty i spektakle – mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

- Kinomaniacy będą mogli dołączyć do klubu filmowego o charakterze dyskusyjnym, a także uczestniczyć w różnych okołofilmowych wydarzeniach. Bogata oferta warsztatowa obejmie m.in.: animację poklatkową, grafikę komputerową, film
i fotografię, programowanie i robotykę, zajęcia wokalno-lektorskie, muzyczno-rytmiczne, naukę gry na instrumentach, zajęcia teatralne. Nie zabraknie także spotkań z autorami, ludźmi kina i muzyki oraz twórcami internetowymi. A wszystko to bezpłatnie – wylicza Anna Kowal, kierowniczka Mediateki w Łodzi.

- Internet i rozwój technologii zmieniły sposób w jaki żyjemy. W raptem trzy dekady globalna sieć stała się naszą codziennością. Szczególne miejsce zajmują tu media społecznościowe, w których coraz więcej z nas wyraża siebie, dzieli się wiedzą, pomysłami i zainteresowaniami. I to z myślą o nich stworzyliśmy przestrzeń, w której łodzianie mogą rozwijać pasje, zainteresowania, zdobywać wiedzę i wymieniać się doświadczeniami. Co najważniejsze, otwieranie się na nowe zjawiska, nie sprawia, że zapominamy o istocie biblioteki - w mediatece znajdziemy bogaty zbiór literatury w klasycznym, papierowym wydaniu, którą możemy pochłaniać w kilku czytelniach, w tym nawet w wygodnej kanapie, czy popijając kawę – mówi Hanna Zdanowska.

Nie tylko wnętrza MeMo są wyjątkowe. Nowa łódzka instytucja powstała w zabytkowej willi Meyera. Inwestycja pozwoliła uratować gmach od ruiny. Fasady odzyskały oryginalny kształt, powróciły na nie wszystkie detale architektoniczne. Te, których brakowało zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanych dokumentów, to m.in. kobiece i lwie głowy. W willi zostały wymienione wszystkie instalacje, odrestaurowana stolarka okienna i drzwiowa, przebudowane klatki schodowe. Aby ułatwić poruszanie się między piętrami, zainstalowano windy.

Remont objął także sąsiednią willę pod numerem 3, gdzie powstały przestrzenie biurowe. Oba gmachy zostały połączone szklanym dachem, co pozwoliło zamienić dziedziniec w wewnętrzne patio, na którym będą organizowane mediatekowe spotkania, wystawy i koncerty.

- Chciałabym gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego miejsca. Pomysłodawczyni, Balbinie Bruszewskiej, która kilka lat temu zaproponowała utworzenie w Łodzi mediateki, realizatorom, łódzkim firmom Budomal, BTIB BAU-TECHNIK i Mosaicon, po zespół, Mediateki, kierowany przez Annę Kowal,  który będzie Państwa gościł w progach Mediateki. Wspólnie oddajemy łodzianom tę wyjątkową przestrzeń i głęboko wierzymy, że stanie się ona miejscem, w którym będziemy się regularnie spotykali – mówi prezydent Łodzi.

Mediateka przy ul. Moniuszki 5 jest otwarta:

wtorek-piątek w godz. 9:00 – 20:00

sobota w godz. 13:00 – 20:00

niedziela w godz. 12:00 – 18:00

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt