Daniel Libeskind Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi

Daniel Libeskind, znany amerykański architekt i planista miejski, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

29 listopada w Małej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie Honorowego Obywatelstwa Miasta Łodzi panu Danielowi Libeskindowi. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent miasta Hanna Zdanowska, radni Rady Miejskiej oraz zaproszeni goście. Wyróżnienie sławnemu architektowi przekazał przewodniczący Rady Miejskiej, Marcin Gołaszewski, który zainaugurował uroczystość odczytaniem uchwały Rady Miejskiej, która podjęła decyzję o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa.

 

Podczas uroczystości głos zabrała prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska: - Mam nadzieję, że pobyt w Łodzi – mieście w którym Pan się urodził i spędził wczesne lata dzieciństwa – i kolejne spojrzenie na nasze miasto, z perspektywy ostatnich lat, jest dla Pana dobrym przeżyciem. My, łodzianie, jesteśmy dumni, że jest Pan jednym z nas. Dlatego dziś mam zaszczyt wręczyć Panu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Proszę przyjąć ten honor z najlepszymi życzeniami od wszystkich mieszkańców naszego miasta.

- Są wydarzenia w życiu każdego człowieka i każdej społeczności, które zapisują karty historii. Dziś taką chwilę przeżywamy w samorządzie Łodzi. Nadanie Honorowego Obywatelstwa jest naturalną kontynuacją tradycji zapoczątkowanej w 1919 roku, która została przerwana. Jej pierwszym nagrodzonym  był Naczelnik Państwa Józef Piłsudski – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

 

Sławę pan Daniel Libeskind zdobył dzięki wizjonerskim projektom budynków przypominających niesamowite rzeźby. Urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje łódzkie korzenie. W Tel Awiwie studiował muzykę. Przeprowadził się wraz z rodziną do Nowego Jorku, gdzie ukończył Bronx High School of Science. Rozpoczął studia architektoniczne na Cooper Union for the Advancement of Science, a później podyplomowe studia w dziedzinie historii i teorii literatury na Uniwersytecie Essex. Jako architekt, pan Daniel Libeskind, najmocniej kojarzony jest z obiektami muzealnymi. Był wykładowcą wielu uczelni w Ameryce Północnej i Europie. Pan Daniel Liebeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Honorowe Obywatelstwo jest szczególnym wyróżnieniem  za godną najwyższego uznania działalność na rzecz promocji naszego Miasta.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt