Rada Ministerialna OBWE w Łodzi - sprawdź o czym dyskutują światowi politycy? [ZDJĘCIA]

W dniach 1-2 grudnia Łódź gości 200 delegatów z ponad 50 krajów świata. Ministrowie państw członkowskich i państw współpracujących spotykają się w Łodzi w ramach Rady Ministerialna OBWE (ang. OSCE – The Organization for Security and Co-operation in Europe). Główna część obrad odbywa się w zabytkowej Hali Maszyn w kompleksie EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest dorocznym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Organizacji lub ich przedstawicieli. OBWE jest organizacją regionalną, której celem jest umacnianie bezpieczeństwa, rozwijanie współpracy, zapobieganie konfliktom zbrojnym i ochrona praw człowieka. 

Ministrowie państw członkowskich i państw współpracujących dokonują przeglądu i oceny sytuacji bezpieczeństwa w obszarach Euroatlantyku i Eurazji w wymiarze polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym oraz ludzkim na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy oraz wyznaczą cele i mechanizmy działania na kolejny rok.

Do Łodzi przyjechało 200 delegatów z ponad 50 krajów świata. Dyskusja podczas obrad dotyczy m.in. wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie.

Wszelkie rozmowy pokojowe muszą się odbywać za zgodą władz Ukrainy. Ewentualne porozumienie, które w jakikolwiek sposób akceptowałoby zdobycze terytorialne Rosji, byłoby bombą podłożoną pod system europejskiego bezpieczeństwa - zaznaczył Prezydent RP Andrzej Duda otwierając szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Łodzi.

Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau podkreślił podczas sesji inaugurującej posiedzenie, że żyjemy w "czasach próby - Ciężko wywalczony świat został pogwałcony i podeptany przez jednostronne wybory i czyny skierowane przeciwko powszechnym ramom, które opracowaliśmy i które pielęgnowaliśmy przez dziesięciolecia - powiedział szef MSZ.

Szczyt OBWE w Łodzi to także wydarzenie podsumowujące roczną prezydencję naszego kraju. W 2023 r. przewodnictwo w OBWE obejmie Macedonia Północna.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt