Film - Projekcja filmu „SYNDROM HAMLETA” Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

12. grudnia 2022 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Fabryki Aktywności Miejskiej na wydarzenie wokół Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Obejrzymy najnowszy polski film o wojnie w Ukrainie. "Syndrom Hamleta" to dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który święci festiwalowe triumfy w Polsce i za granicą. To portret generacji, dla której wojna stała się codziennością.

fot. WATCH DOCS / Piotr Rosolowski

O filmie:

Być albo nie być – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Po filmie zapraszamy na rozmowę z Mariią Snisarenko - ukraińską artystką, mieszkającą w Łodzi i Olgą Shakotko - doświadczoną psycholożką kryzysową. Porozmawiamy o trwającej wojnie, podczas której łamane są prawa człowieka, o traumie wojennej i o przepracowaniu jej poprzez sztukę. Rozmowę poprowadzi Eliza Gaust - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania.

Olga Shakotko - doświadczona psycholożka dziecięca, psycholożka kryzysowa w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej oraz w nurcie schematów. Członkini UACBT. Na co dzień pracuje z lękiem, napadami paniki, depresją i PTSD u dzieci i dorosłych. W latach 2014-16 pracowała jako wolontariuszka Psychologicznej Służby Kryzysowej z rodzinami uchodźców z obwodu Ługańskiego i donieckiego. Jest ona doskonale przygotowana do pracy z osobami z traumą wojenną.

Mariia Snisarenko - urodziła się w Chersoniu w Ukrainie. Ukończyła tam Chersoński Uniwersytet Państwowy, a następnie Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi. Zajmuje się ilustracją, malarstwem, projektowaniem graficznym i fotografią. Miała wystawy w: Chersoniu, Odessie, Kijowie, Jarosławiu, w Warszawie w ramach wydarzenia "Ukraina! Festiwal Filmowy", w Domu Literatury w Łodzi i w Instytucie Sztuki w Opolu.

 

Od ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Katia, Sławik i Roman walczą w szeregach Ukraińskiej Armii. Znów są w piekle i walczą o swój kraj, o swoją wolność. Dzięki naszemu filmowi możemy na własnej skórze przeżyć, co to oznacza.

Elwira Niewiera, reżyserka filmu

 

Wstęp wolny.

Dystrybutorem filmu jest WATCH DOCS/ Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt