WYSTAWA / Bohaterowie codzienności

Projekt „Bohaterowie codzienności" stanowi swoistą eksplorację wewnętrznego świata zwierząt, w tym relacji człowieka z otaczającą go naturą. W obrazach Krzemińskiego można dostrzec równość wszystkich postaci, relację międzygatunkową, zachowania i instynkty. Bohaterami płócien są zwykli aktorzy codzienności – wzajemnie się uzupełniają, raz stają się tłem, a innym razem tematem głównym.

Krzemiński obserwując zwierzęta i ich otoczenie zauważa wiele odniesień do ludzkiego życia i człowieka sensu stricto, który rozumiany jako gatunek biologiczny należy do królestwa zwierząt. Artysta próbuje skonfrontować wspólne dla gatunków uczucia i emocje, które warunkowane są różnymi doświadczeniami, pokonywanymi przeszkodami i krokami milowymi. Wzajemne przenikanie się naszej codzienności konstruuje pozornie zwyczajne wydarzenia, konstytuując historię oraz charakter danego osobnika. Artysta nie broni się przed antropomorfizacją zwierząt. Na swoich obrazach stara się egzemplifikować ten proces, podkreślając jednocześnie zróżnicowanie ich osobowości, która nie jest uzależniona wyłącznie od kwestii kulturowych i społecznych. Reakcje i impulsy istot żywych na rozmaite wydarzenia czy doświadczenia sprowadzają się do zbliżonych zasad, które kształtują podobnie naszą jednostkowość. Krzemiński dostrzega tożsame zachowania i emocje, które nie są wyłącznie cechą ludzką i daną wyłącznie człowiekowi.

Do udziału w projekcie Bohaterowie codzienności została zaproszona młodzież w wieku 10-14 lat, która podczas cyklicznych warsztatów artystycznych z elementami arteterapii zmierzyła się z malarstwem sztalugowym i tematyką animalistyczną oraz własnymi uczuciami i emocjami. W obrazach młodych twórców można dostrzec próbę zrozumienia świata i człowieka w nim oraz rolę i miejsce zwierząt w codziennym życiu. Na wystawie zaprezentowano obrazy wykonane przez: Gabriela Grabarczyk (ur. 2010, Łódź), Monika Melesz (ur. 2011, Łódź), Wiktoria Paluszkiewicz (ur. 2009, Łódź), Nina Skierkowska (ur. 2009, Łódź), Zuzanna Sobieszczyk (ur. 2012, Łódź), Marlena Wrębiak (ur. 2008, Łódź),

Michał Krzemiński (ur. 1993, Starachowice). Artysta wizualny, arteterapeuta, laureat stypendium artystycznego Miasta Łodzi w 2022 roku. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, spec. arteterapia w Kolegium Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Dyplom artystyczny Znaki codzienności obronił w Pracowni Malarstwa prof. Grzegorza Mroczkowskiego. Pracę magisterską teoretyczną Konteksty malarstwa rodzajowego napisał pod kierunkiem dr Magdaleny Janoty-Bzowskiej. Obrazy artysty wystawiane były, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (2019, 2020), w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (2017), w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2016). Prace Krzemińskiego znajdują się także w kolekcji Galerii Sztuki Nowoczesnej New Frontier Art Gallery w Manili na Filipinach oraz w prywatnych kolekcjach.

Projekt Bohaterowie codzienności realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi w 2022 roku.

 

 

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt