Harcerskie Elfy z prezentami dla seniorów

Ponad 270 seniorów z siedmiu Domów Dziennego Pobytu funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi zostanie obdarowanych bożonarodzeniowymi prezentami przez harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Łódź-Górna. Wręczanie świątecznych podarunków odbywa się w ramach akcji „Harcerskie Elfy”, która została zorganizowana po raz pierwszy i którą zostali objęci wszyscy pensjonariusze korzystający na co dzień z Domów Dziennego Pobytu podlegających pod III Wydział Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS na Górnej. Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli harcerze.

 -  fot. UMŁ

- Pomysł organizacji akcji „Harcerskie Elfy” pojawił się bardzo spontanicznie - mówi Mieszko Okrój z Hufca ZHP Łódź-Górna. – Rozmawialiśmy o bliźniaczej akcji, którą są objęte łódzkie domy pomocy społecznej i wtedy w naszych głowach zakiełkowała myśl, dlaczego by nie zorganizować podobnego wydarzenia dla seniorów z łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Dalej wystarczyło już tylko zrobić pierwszy krok i zacząć działać. Wcześniej zdarzyło nam się już organizować różne akcje charytatywne. Miały one jednak dużo mniejszą skalę. Tak duże przedsięwzięcie mamy okazję organizować po raz pierwszy.

W akcję zaangażowali się harcerze oraz instruktorzy z Hufca Łódź-Górna, czyli w sumie około 230 osób w różnym wieku. Na samym początku pomysłodawcy przygotowali szablon „Listu do mikołaja”, który następnie został przekazany do wszystkich Domów Dziennego Pobytu biorących udział w wydarzeniu. Każdy podopieczny korzystający ze wspomnianych placówek MOPS w Łodzi został poproszony o osobiste napisanie „Listu do mikołaja”.

- Seniorzy byli bardzo zaskoczeni i wzruszeni całą akcją - mówi Kamila Piotrowska, administrator Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. Niektórzy z kolei nie mogli uwierzyć, że zostaną naprawdę obdarowani. Początkowo myśleli, że jest to żart. Dla większości bardzo poruszający okazał się jednak fakt, że młodzi ludzie – harcerze pamiętają o nich i że pragną ich obdarować. Część pensjonariuszy było także harcerzami w czasach swojej młodości, więc zaczęli wspominać czasy, kiedy sami chcieli zmieniać świat i dzielić się z innymi dobrem.

W „Listach do mikołaja” seniorzy prosili najczęściej o słodkości, książki, czapki, szaliki, rękawiczki, pantofle, kosmetyki oraz o paczki żywnościowe. Był jednak także m.in. pisany wierszem list zawierający prośbę o laskę do podpierania, list z życzeniem, by harcerze zadbali o czyste powietrze i wodę dla Europy na najbliższe 10 tys. lat czy list jednej z pensjonariuszek z podziękowaniem za lalkę, jaką otrzymała w wigilię 1939 r. i która to lalka przetrwała z nią całą wojnę.

- Napisanie „Listu do mikołaja” to wcale nie była taka prosta sprawa – mówi Ewa Pigoń, seniorka korzystająca od sześciu lat z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. – Ja osobiście poprosiłam o kompas. Jesienią często chodzę na grzyby i nie raz zdarzyło się już mi zgubić w lesie. Mając przy sobie kompas będę czuła się zdecydowanie bezpieczniej. Moja koleżanka Felicja, której ciągle jest zimno, poprosiła z kolei o ciepłe skarpety. To jednak nie prezenty są w tej całej akcji najistotniejsze, tylko sama idea, że młodzi ludzie pomyśleli w ogóle o nas, starszych osobach. To naprawdę bardzo, bardzo miły gest.

Wszystkie napisane „Listy do mikołaja” trafiły do harcerzy, a ci rozesłali je do wszystkich zainteresowanych spełnianiem życzeń seniorów. Został stworzony specjalny plik, w którym każdy mógł wpisać się jako darczyńca konkretnego prezentu dla konkretnej osoby. Część z prezentów harcerze zapakowali bezpośrednio u siebie w domu i już gotowe przekazali do Hufca Łódź-Górna. Część upominków została z kolei spakowana wspólnie, w ramach harcerskiej wigilii. Ostatni etap akcji to dostarczenie prezentów do seniorów, co odbywa się przez cały, przedświąteczny tydzień. Finał akcji miał miejsce w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej, którego jedna z seniorek – dawna harcerka (pani Bożena) poprosiła w „Liście do mikołaja” o odwiedziny harcerzy i wykonanie przez nich na żywo harcerskich piosenek. Harcerze postanowili spełnić także i to życzenie.

- Składam serdeczne podziękowania i słowa uznania wszystkim harcerzom z Hufca Łódź-Górna za pomysł oraz realizację akcji, która wśród podopiecznych naszych placówek wywołała wiele uśmiechów i radości - mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Bezinteresowne zaangażowanie organizatorów wydarzenia świadczy niewątpliwie o ogromnej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.

*****

W Łodzi funkcjonuje obecnie 20 Domów Dziennego Pobytu przeznaczonych dla seniorów (18 prowadzonych bezpośrednio przez Miasto Łódź i 2 prowadzone na zlecenie Miasta Łódź).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 17 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, które dysponują łącznie obecnie 750 miejscami. Dodatkowo jeden Dom Dziennego Pobytu funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej (dysponuje 50 miejscami). Ponadto dwa Domy Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzi – na zlecenie Miasta Łódź - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich z kolei łącznie 90 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich Domów Dziennego Pobytu dla seniorów skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie prawie 1.000 osób.

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt