Listy dzieci przejmującym świadectwem. Otwarto pierwszą wystawę w Muzeum Dzieci Polskich.

W tymczasowej siedzicie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu otwarto pierwszą wystawę multimedialną pt. „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? – listy dzieci z obozu na Przemysłowej”.

Ekspozycja powstała w oparciu o korespondencję obozową małych więźniów Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich, który funkcjonował w Łodzi od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r.).

Wystawa w szczególnie poruszający sposób przywołuje tragedię małych więźniów – dzieci, które skazano na okrutne represje, jedynie za fakt bycia Polakami. Na wystawie zobaczyć można przedmioty z terenu obozu, w tym ogromny zbiór listów, wysyłanych przez uwięzione dzieci do rodziców. Najważniejszą częścią multimedialnego projektu jest odtwarzanie fragmentów listów. Dzięki udziałowi dziecięcych lektorów przekaz o tragedii więźniów z Przemysłowej wybrzmiewa szczególnie przejmująco. Częścią ekspozycji jest też fragment filmu  „Nauczono nas płakać bez łez”, będący rekonstrukcją historyczną losów dzieci – aresztowanych na ulicach lub zabieranych z domów.

W otwarciu wystawy brali udział. prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów, minister Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, Wioleta Głowacka, wójt gminy Zgierz oraz dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Otwarcie poprzedziło podpisanie trzech aktów notarialnych – muzeum nabyło nieruchomości, na terenie dawnego obozu w Łodzi, gdzie w przyszłości ma powstać stała ekspozycja. Muzeum stało się też właścicielem, przekazanego przez gminę Zgierz, terenu w Dzierżąznej, który w czasie wojny również był miejscem uwięzienia dzieci z Przemysłowej.

- Człowiek pozostaje bezradny wobec ogromu tragedii, która miała tam miejsce, wobec tego co widzimy w tych eksponatach i czytamy  listach. Właściwą reakcja wydaje się jedynie milczenie i modlitwa. – powiedział minister Piotr Gliński.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt