Nie przeżył nikt... 81. rocznica likwidacji Ziganenlager w Litzmannstadt Getto

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego przywieziono Romów i Sinti z terenów Burgenlandu, znajdującego się na pograniczu austriacko-węgierskim. Po kilku tygodniach koszmaru, 5 stycznia 1942 roku, rozpoczęto wywózkę więźniów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie w bestialski sposób zamordowano kilka tysięcy osób.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ

W 81. rocznicę likwidacji Ziganenlager hołd ofiarom niemieckiego okrucieństwa złożyli przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, instytucji publicznych oraz społeczności romskiej. W strugach deszczu złożono kwiaty przed tzw. Kuźnią Romów przy ul. Wojska Polskiego.

- Nazistowskie Niemcy realizując swoją zbrodniczą wizję i politykę, polegającą na likwidacji niemal całych narodów czy grup etnicznych, dokonały tego także na społeczności romskiej i Sinti. Z bliska pięciu tysięcy osób, które sprowadzono do Litzmannstadt Getto z pogranicza Austrii i Węgier nie przeżył nikt. Musimy pielęgnować pamięć o nich dla następnych pokoleń. Także dlatego, że sprawiło to, że jesteśmy, tym kim jesteśmy i uformowało naszą polską i łódzką tożsamość, naznaczoną tragicznymi wydarzeniami. To brutalna lekcja, stanowiąca tytuł do refleksji i przestrogi  - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

 - Tutaj w styczniu 1942 roku wypełnił się ostatni rozdział mordu na społeczności romskiej i Sinti. Zasługuje on na naszą pamięć. Dziś oddajemy im hołd. Myślimy jednak także o przyszłości, bowiem to, co działo się wtedy, może zdarzyć się i w przyszłości. Myślimy w kontekście nietolerancji, niesprawiedliwości i prześladowań, które mają miejsce i w naszym czasie - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Kuźnia Romów to jeden z nielicznych budynków, jaki pozostał po dawnym cygańskim podobozie, który funkcjonował niecałe trzy miesiące. Osiedleni w nim żyli w nieludzkich warunkach. Stłoczeni byli na niewielkiej przestrzeni, otoczonej głęboką fosą i zasiekami z drutu kolczastego. Bez naczyń, łóżek i toalet.  Wkrótce po zasiedleniu w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Niemieckie władze podjęły decyzję o szybkiej likwidacji Zigeunerlager i wysłaniu jego mieszkańców do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Nie przeżył nikt…

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt