Śpiwory dla osób w kryzysie bezdomności

700 śpiworów dla osób w kryzysie bezdomności w Łodzi zostało przekazanych prywatnie przez Omenę Mensah, założycielkę Omenaa Foundation oraz Rafała Brzoska, prezesa InPostu. 150 śpiworów trafiło bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, a dokładniej do siedziby łódzkich streetworkerów (osób zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych) przy ul. Wschodniej 32, jak również do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7. Uzupełnieniem każdego śpiwora jest termofor. Dzięki ciepłym śpiworom osobom w kryzysie bezdomności będzie łatwiej przetrwać najtrudniejszy (zimowy) okres w roku.

 -  fot. UMŁ

Poza już wspomnianymi miejscami, w Łodzi śpiwory trafiły także do noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253, a także na potrzeby Koła Łódzkiego Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 i Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, a także w sezonie zimowym realizuje projekt „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” kursującego wieczorami z ciepłą zupą po ulicach Łodzi i prowadzi Świetlicę dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. W sumie Omenaa Mensah i Rafał Brzoska ufundowali 10 tys. śpiworów, które trafią do 62 lokalizacji w całej Polsce.

- W Polsce żyje około 33 tysięcy osób w kryzysie bezdomności, a około 4 procent polskich rodzin żyje w skrajnym ubóstwie – mówi Rafał Brzoska, prezes InPostu. - Zawsze powtarzam, że pomaganie jest wręcz obowiązkiem tych, którzy mają więcej. Dlatego decyzję o tym, że zorganizujemy i przekażemy śpiwory do placówek wspierających osoby bez dachu nad głową w całym kraju podjęliśmy z Omenką bez chwili wahania. Cieszymy się, że możemy pomóc choćby w ten sposób.

Bezpośrednio za pośrednictwem łódzkiego MOPS przekazane śpiwory trafią przede wszystkim do osób w kryzysie bezdomności, które mimo posiadania możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci dachu nad głową w noclegowni lub schronisku, podejmują - z różnych powodów - decyzję o przebywaniu w przestrzeni publicznej (m.in. w pustostanach, na ulicach, na przystankach, na klatach schodowych lub altankach działkowych).

- Niezmiernie dziękujemy Omenie Mensah oraz Rafałowi Brzoska za inicjatywę i zaangażowanie na rzecz pomocy naszym podopiecznym - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora łódzkiego MOPS. – Osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi udzielamy kompleksowego wsparcia za pośrednictwem naszych pracowników przez cały rok. Pomoc ta to m.in. możliwość skorzystania z finansowanych i współfinansowanych przez Miasto Łódź schronisk oraz noclegowni, ale również wsparcie finansowe, żywnościowe i rzeczowe, np. w postaci odzieży. Są poza tym działania aktywizujące społecznie. Okres zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotne jest każde dodatkowe wsparcie.

*****

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska to power couple polskiego biznesu i filantropii. Poza działaniami biznesowymi założyli własne fundacje charytatywne, które wspierają dzieci w dostępie do edukacji. Wśród podopiecznych Omenaa Foundation są dzieci ulicy w Ghanie i najmłodsi z polskich domów dziecka. Rafał Brzoska Foundation to z kolei fundacja, która oferuje stypendia dla zdolnych, ambitnych i pracowitych młodych ludzi z małych miejscowości i terenów wiejskich. Małżeństwo zaangażowało się bardzo w pomoc Ukrainie. Z ich prywatnej inicjatywy na obszary objęte wojną pojechały dwa Konwoje Polskich Serc z artykułami pierwszej potrzeby jak: jedzenie, leki, środki higieniczne, koce, śpiwory. Pociąg składał się z aż 34 wagonów i pojechał do Charkowa. Konwój tirów oraz karetka trafiły do szpitala dziecięcego w Równem.

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt