Łódzki Budżet Obywatelski – jak go zmienić, by działał lepiej?

W poniedziałek, 30 stycznia br., rozpoczynają się konsultacje społeczne Uchwały w sprawie warunków jakie powinien spełniać projekt Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy i mieszkanki Łodzi będą mieli możliwość zaopiniowania propozycji zmian przygotowanych przez Urząd Miasta, zgłoszenia własnych rozwiązań poprzez formularz konsultacyjny lub wzięcia udziału w dyskusji – spotkaniu, które odbędzie się 2 lutego (czwartek) o 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10.

Ustawa, uchwała, zarządzenie – o czym będziemy rozmawiać?

O konieczności i formie realizacji budżetów obywatelskich w Polsce decydują zapisy Ustawy o Samorządzie Gminnym. To dokument przyjęty przez władze Państwa – określa szerokie ramy procesów współdecydowania, nakłada obowiązek ich realizacji na miasta działające na prawach powiatu. Czyli, między innymi, na Łódź. To jednak bardzo ogólne zapisy – o formie poszczególnych etapów budżetu, dopuszczalnych projektach, sposobie analizy, formule głosowania i innych kwestiach decyduje Uchwała – przyjęta przez Radę Miasta Łodzi, lokalna wykładnia, zapewniająca dostosowanie ŁBO do naszej, miejskiej, łódzkiej, rzeczywistości. To właśnie o tej Uchwale chcielibyśmy porozmawiać.

Co proponujemy?

Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, na podstawie rozmów z mieszkańcami i mieszkankami oraz ewaluacją wcześniejszych edycji budżetu, zaproponował dwie zmiany:

  • Po pierwsze, chcielibyśmy zmienić zakres projektów o charakterze tylko ponadosiedlowym (§ 4. ust. 1 Uchwały) - zadania dotyczące bibliotek, Stawów Jana, Stawów Stefańskiego i Młynka będą mogły być finansowane tylko i wyłącznie z puli ponadosiedlowej.
  • Po drugie, formularz zawierający deklarację sposobu realizacji klauzuli ogólnodostępności - dotychczas funkcjonował w ramach zarządzenia, w tym roku chcielibyśmy przenieść go do Uchwały.

To oczywiście jedynie propozycje – o ostatecznej formie i zakresie zmian zdecydujemy wspólnie – podczas spotkania konsultacyjnego, które planujemy na 2 lutego, godz. 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej oraz na podstawie formularzy konsultacyjnych (do pobrania ze strony: https://uml.lodz.pl/konsultacje/)

Co możesz zaproponować?

Jak już wspomnieliśmy, Uchwała reguluje funkcjonowanie Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (obowiązującą Uchwałę znajdziesz tutaj)– jej zadaniem jest gwarantowanie efektywności budżetu, wpływania na wspólną rzeczywistość w taki sposób, w jaki oczekują tego mieszkańcy i mieszkanki. Co za tym idzie, to mieszkańcy i mieszkanki mają w tej materii głos ekspercki – wszystkie zapisy mogą podlegać dyskusji, analizie, potencjalnej zmianie. Oczywiście, jeżeli będzie ona zgodna z prawem (choćby wspomnianą Ustawą) – o to zadbają osoby z Biura Aktywności Miejskiej.

Ustawa, uchwała… a co z zarządzeniem?

O ile Uchwała wyznacza ogólne zasady ŁBO, o tyle zarządzenie służy do określania konkretnych sposobów jego realizacji w określonym roku. Te sposoby, to, na przykład, harmonogram budżetu, sposób składania projektów, miejsce i mechanizm oddawania głosów na ostatnim etapie. Zarządzenie nie będzie konsultowane w osobnym procesie – jeżeli zatem powinniśmy w nim zapisać konkretne rozwiązanie do wdrożenia w 2023 roku, odwiedź nas w Fabryce Aktywności Miejskiej w ramach spotkania konsultacyjnego i opowiedz nam o nim!

Do zobaczenia!

Więcej o konsultacjach: https://uml.lodz.pl/konsultacje/

Odwiedź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/decydujemy.lodz/

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt