Pożegnanie Jana Kudry

We wtorkowe popołudnie w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego Doły odbył się pogrzeb Jana Kudry. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa zmarł 31 stycznia. Miał 85 lat.

Urodził się 5 lipca 1937 roku w Łodzi. W rodzinnym mieście rozpoczął przygodę z kolarstwem, które było jego życiową pasją. W latach 1954-1960 był zawodnikiem Gwardii, a później przez jedenaście lat reprezentował barwy KS Społem. W roku 1964 zajął trzynaste miejsce w wyścigu szosowym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Cztery razy ścigał się na mistrzostwach świata, a pięciokrotnie rywalizował na trasie cieszącego się ogromną popularnością Wyścigu Pokoju. Sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski na szosie, a trzy razy był mistrzem kraju na torze. W latach 1962 i 1968 zwyciężał w Tour de Pologne, w którym ścigał się pięć razy.

W 1962 i 1963 roku zwyciężył w prowadzonym przez redakcję Przeglądu Sportowego i Polski Związek Kolarski rankingu na najlepszego kolarza. W swojej kolekcji miał też m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz złoty i srebrny Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

- Pierwszy idol kibiców wśród kolarzy. Znała i uwielbiała go cała Łódź. Wykreowało go 5 występów w Wyścigu Pokoju, co w latach sześćdziesiątych było prestiżowe, bo majową imprezą żyła cała Polska – tak w leksykonie „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924 – Rio 2016” pisał o Kudrze Marek Kondraciuk.

Po zakończeniu kariery w latach 1980 – 1990 był trenerem w KS Społem. Później otworzył sklep rowerowy, który w błyskawicznym tempie zyskał sobie znakomitą renomę. Aktywnie uczestniczył też w działalności środowiska łódzkich olimpijczyków.

Jan Kudra zmarł 31 stycznia 2023, kilka miesięcy przed 86 urodzinami. Tydzień później odbyły się uroczystości pogrzebowe. Rozpoczęło je nabożeństwo żałobne w Kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko przy ulicy Kopcińskiego. Po mszy kondukt żałobny przeszedł na Doły, gdzie trumna z ciałem olimpijczyka spoczęła w Alei Zasłużonych.

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt