Dwie mobilne łaźnie dla łodzian w kryzysie bezdomności

Dwa prysznice, umywalka, toaleta, lustro i suszarka do włosów w części sanitarnej oraz poczekalnia, pralka, suszarka do ubrań i magazyn z ubraniami, ręcznikami oraz artykułami higienicznymi i chemicznymi w części pralniczej znajdują się w miejskiej „Mobilnej łaźni dla osób w kryzysie bezdomności”, która stanęła przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią (tuż przy funkcjonującej w okresie jesienno-zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych). Łaźnia jest mobilna, ponieważ mieści się w dwóch zestawionych ze sobą i specjalnie zaprojektowanych kontenerach o łącznej powierzchni około 30 mkw. Identyczny, mobilny zestaw pojawi się wkrótce w drugiej lokalizacji na terenie Łodzi – na Bałutach.

 -  fot. UMŁ

Ta obecna, pierwsza z dwóch mobilnych łaźni została ulokowana dokładnie w tym samym miejscu, w którym podobne pomieszczenia funkcjonowały w formie pilotażu przez sześć miesięcy – od początku października 2021 r. do początku kwietnia 2022 r.

- Kiedy jesienią 2021 r. uruchamialiśmy na próbę „Mobilną łaźnię dla osób w kryzysie bezdomności” nie mieliśmy wiedzy, czy osoby w kryzysie bezdomności będą chciały korzystać z tego typu rozwiązania - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi. – Po sześciu miesiącach pilotażu, podczas których w łaźni odnotowano ponad 400 wizyt, a część osób bezdomnych korzystała z niej regularnie, to znaczy przychodziła na przykład raz w tygodniu, wiemy już, że jest to bardzo potrzebna forma wsparcia. Zależy nam więc na tym, by dalej pomagać w ten sposób najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta.

- Miasto Łódź udziela wsparcia osobom w kryzysie bezdomności na wiele sposobów - mówi Paweł Bliźniuk, p.o. dyrektora Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁDo dyspozycji są cztery schroniska i noclegownia, Punkt Pomocy Charytatywnej prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji, a w sezonie jesienno-zimowym – „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” oraz Świetlica dla Osób Bezdomnych. Są także streetworkerzy zatrudnieni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi zajmujący się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych żyjący w przestrzeni publicznej. Staramy się cały czas rozbudowywać tę pomoc, stąd nowa forma wsparcia w postaci łaźni.

Na początek obecna „Mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności” będzie otwarta od poniedziałku do soboty, od godz. 8 do godz. 15. Jeśli pojawi się taka potrzeba, godziny jej dostępności zostaną zmienione.

- We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby w kryzysie bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.Cały czas jest jednak taka grupa osób, które mimo posiadanej możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmuje decyzje o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli na przykład w pustostanach lub na ulicach. Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia.

Opiekę nad łaźnią – zarówno tą już uruchomioną, jak i tą drugą na Bałutach – sprawują wspólnie (wyłonieni w konkursie): Stowarzyszenie Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie” oraz Centrum Służby Rodzinie.

- Osoby w kryzysie bezdomności nie mają na co dzień dostępu do łazienki, pralki i bieżącej wody, czyli do zaspokajania podstawowych potrzeb – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Nowo otwarta łaźnia to ważny punkt na mapie Łodzi. To wyciągnięcie ręki do potrzebującego, przywrócenie mu poczucia godności, akceptacji oraz miłości bliźniego.

Na co dzień opiekę nad łaźnią przy al. Piłsudskiego będą sprawowały cztery osoby – w gronie tym znajdą się również osoby mające doświadczenie w pracy z bezdomnymi. Osoby obsługujące łaźnie będą służyć pomoc w korzystaniu z niej także osobom z niepełnosprawnościami. Łaźnia została wyposażona w specjalne rampy najazdowe a w środku wszystko jest zaprojektowane w sposób umożliwiający korzystanie osobom poruszającym się na wózkach.

- Dostęp do skorzystania z prysznica jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka - mówi Michał Bogusławski, prezes zarządu Stowarzyszenia Missio Quotidiana. - Przekonaliśmy się o tym w 2021 roku, kiedy wspólnie, między innymi z Karoliną Bielawską Miss World 2021, zorganizowaliśmy pierwszą ogólnodostępną łaźnię dla osób w kryzysie bezdomności w Łodzi. Pomimo tego, że był to wówczas pilotażowy program, skorzystało z niego naprawdę wiele osób. Po jego zakończeniu Goście coniedzielnych spotkań „Zupy na Pietrynie” do dzisiaj pytają się o ponowne otwarcie takiego punktu. Dla wielu z nich było to coś więcej niż łaźnia, a miejsce, gdzie mogą poczuć się godnie i zadbać o swoje podstawowe potrzeby związane z higieną.

By skorzystać z łaźni trzeba się wcześniej zapisać – będzie można zrobić to m.in. w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a, w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108 oraz u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Każda zapisana osoba otrzyma bilet z podanym, dokładnym adresem łaźni, mapką dojazdu, a także datą i godziną zaplanowanej wizyty. Limit czasu na skorzystanie z łaźni przez jedną osobę wynosi 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Osoby korzystające z poczekalni, czyli np. czekające na pranie i wysuszenie ubrań, mogą napić się dodatkowo ciepłej herbaty.

Koszt dwóch „Mobilnych łaźni dla osób w kryzysie bezdomności” (zakup kontenerów dla dwóch lokalizacji oraz roczny koszt ich funkcjonowania i opieki nad nimi) to około 700 tys. zł.

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt