Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon

Prawie 14 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 13 tys. 914) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” w zakończonym ubiegłej nocy kolejnym sezonie jego kursowania po ulicach Łodzi. Specjalnie oznakowany „Autobus” był w trasie przez ostatnie 105 nocy, dokładnie od 1 grudnia ubiegłego roku. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia mogły zjeść dzięki niemu ciepły posiłek.

 -  fot. UMŁ

Ze wszystkich miesięcy kursowania „Autobusu” w tym sezonie najwięcej posiłków zostało rozdane w styczniu – było to niemal 4,5 tys. porcji. Rekordowa pod względem liczby wydanych „talerzy” zupy okazała się jednak w całym sezonie noc z wtorku 28 lutego na środę 1 marca, kiedy podczas jednego wieczoru do potrzebujących trafiło łącznie 208 porcji. Przez cały, zakończony właśnie sezon każdej nocy rozdawano średnio 133 posiłki. Dla porównania w poprzednim sezonie (tym na przełomie 2021 i 2022 roku) podczas kursowania „Autobusu” do potrzebujących łodzian trafiło w sumie nieco ponad 16 tys. ciepłych posiłków.

- Osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi udzielamy kompleksowego wsparcia za pośrednictwem naszych pracowników przez cały rok - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Pomoc ta to m.in. możliwość skorzystania z finansowanych i współfinansowanych przez Miasto Łódź schronisk oraz noclegowni, ale również wsparcie finansowe, żywnościowe i rzeczowe, np. w postaci odzieży. Są poza tym działania aktywizujące społecznie. Okres jesieni oraz zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotne jest każde dodatkowe wsparcie. Dokładamy wszelkich starań, by przygotowana dla potrzebujących oferta wsparcia była w tym terminie jak najszersza i jak najbardziej różnorodna. „Autobus” jest jednym z jej elementów i to elementem sprawdzającym się doskonale na ulicach Łodzi już od wielu lat.

Każdy potrzebujący, który pojawiał się na jednym z czterech przystanków „Autobusu” otrzymywał ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Mógł również napić się ciepłej herbaty, a w razie potrzeby zainteresowani dostawali także ciepłą odzież oraz koce. Najwięcej osób potrzebujących pomocy pojawiało się w tym sezonie – podobnie, jak w latach ubiegłych – na przystanku przy dworcu Łódź-Kaliska. Potrzebujący byli także co wieczór na przystanku przy pl. Barlickiego, przy Starym Rynku oraz przy ryneczku u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej. Jeśli na trasie przejazdu „Autobusu” pojawiały się osoby zainteresowane noclegiem danego wieczoru, to mężczyźni byli odwożeni do Noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253, a kobiety - do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7.

Dodatkowo ponad 3,8 tys. (dokładnie 3 tys. 855 – na ten moment) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także w okresie między 1 grudnia a 15 marca Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej. W tym sezonie najwięcej osób skorzystało w ciągu jednego dnia ze Świetlicy w środę 1 marca. Było to dokładnie 58 osób.

Projekt „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących”, a także Świetlicy dla Osób Bezdomnych jest prowadzony przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Na realizację pierwszego zadania Miasto Łódź przekaże w całym 2023 r. Towarzystwu dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł, a na realizację drugiego – dotację w wysokości 53,9 tys. zł. Tradycyjnie pojazd został zapewniony przez łódzkie MPK. „Autobus” wyruszy ponownie w trasę 1 grudnia br. Wtedy także zacznie działać znowu Świetlica dla Osób Bezdomnych.

Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi przez cały rok jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w którym potrzebujący mogą otrzymać wsparcie w postaci jedzenia, ale także w postaci odzieży i obuwia oraz możliwość skorzystania z prysznica i pralki. Dodatkowo – także całorocznie - w każdą niedzielę o godz. 16 na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek. Od niedawna do dyspozycji bezdomnych została oddana także bezpłatna, całoroczna „Mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności” przy al. Piłsudskiego 119 (wkrótce druga identyczna zostanie uruchomiona także na Bałutach).

Bezdomni są poza tym wspierani przez cały rok przez sześciu streetworkerów pracujących w łódzkim MOPS i zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt