W Zgierzu o Łodzi

W rocznicę podpisania umowy zgierskiej w Parku Kulturowym Miasta Tkaczy spotkali się na wycieczce edukacyjnej studenci architektury i urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz uczniowie łódzkich liceów.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ

W Zgierzu 30 marca 1821 r. została podpisana została tzw. umowa zgierska o osadnictwie fabrycznym. Dało to początek industrializacji kilku ośrodków miejskich w Królestwie Polskim, w tym Łodzi. W Zgierzu  zachowały się unikatowe domy tkaczy, które były tam budowane w  pierwszej połowie  XIX wieku. Obecnie działający park kulturowy ma na celu zachowanie tego dziedzictwa.

Drewniane  domy są remontowane i przywracany jest ich dawny wygląd. Rekonstruowane są wnętrza i warsztaty pracy. Uczestnicy wycieczki mogli się zapoznać z unikalnymi technikami zdobienia architektury drewniej i technikami budowy domów. Poznać historię ich właścicieli i historię miasta naznaczoną  wzlotami i kryzysami  gospodarczymi.

 

Umowę zgierską sporządzono z inicjatywy Rajmunda Rembielińskiego i została zawarta pomiędzy przedstawicielami sukienników: Sängerem – farbiarzem z Chodzieży, Viertelem – kupcem i fabrykantem z Rogóźna, oraz Teske – farbiarzem z Szamocin, a komisarzem wojewódzkim Wydziału Administracyjnego Komisji Województwa Mazowieckiego Klemensem Witkowskim.

Wieńczyła ona wieloletnie starania Rajmunda Rembielińskiego mające na celu modernizację Królestwa Polskiego. W jego rozumieniu rolniczy  kraj o poziomie rozwoju właściwym Bałkanom miał dzięki pomocy rządu zostać uprzemysłowiony.  Wyznaczono osady fabryczne, skomunikowano je z resztą kraju i przygotowano na przyjecie osadników, którzy posiadali technologie, doświadczenie i umiejętności w produkcji tkanin.  

Umowa zgierska stanowiła rodzaj wzoru wszystkich umów podpisywanych z osadnikami przybywającymi do miast rządowych wyznaczonych na osady fabryczne. Do Łodzi ściągani byli tkacze, prządkowie i farbiarze głównie z krain niemieckich i Śląska. Opuszczali swoja ojczyznę, ponieważ  nie wytrzymali konkurencji z przemysłem fabrycznym a ich warsztaty bankrutowały.   W oparciu o zapisy umowy otrzymywali oni place i ogrody o powierzchni 1,5 morgi (ok. 7,5 tys. m kw.). Mogli uzyskać parcelę z już gotowym domem rządowym lub otrzymać pożyczkę na jego budowę na przydzielonej działce. Nowi osadnicy mieli możliwość spłacania należności w kilku rocznych ratach po 6 latach wolnych. Ponadto fabrykanci mieli pozwolenie na korzystanie bezpłatnie z drewna z lasów rządowych znajdujących się na wchód od Łodzi. Z przeznaczeniem na budowę zakładów produkcyjnych, dostępna była tania cegła z cegielni rządowej. Kolonistom przysługiwały również inne przywileje i ulgi skierowanie do cudzoziemców osiedlających się w Królestwie. Wzdłuż traktu Piotrkowskiego, na wytyczanych w następnych latach parcelach, zaczęły pojawiać się drewniane, parterowe domy tkaczy wraz z zabudowaniami gospodarczymi lub produkcyjnymi na tyłach działek. W zamian musieli jak  najszybciej rozpocząć produkcję tkanin.   

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt