Wajrak, Wiśniewska i Kamiński o biegunach. Festiwal Literatury Podróżniczej w Łodzi

Trzy dni z wybitnymi podróżnikami, opowieściami o przekraczaniu granic i sięganiu dalej niż za biegun. Dom Literatury w Łodzi i Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zapraszają na pierwszą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół ekspedycji polarnych, znajdą się spotkania z podróżnikami, autorami książek podróżniczych, ale też pokazy filmów animowanych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Ponieważ najbardziej fascynują mnie podróże na bieguny, to im będzie poświęcona pierwsza edycja naszego festiwalu. Do udziału zaprosiliśmy wspaniałych podróżników, jak Marek Kamiński czy reportażystów, jak Adam Wajrak lub Ilona Wiśniewska.

Dalej! rozpocznie się od prezentacji zdjęć z podróży balonowej na biegun północny Salomona Augusta Andréego z końca XIX wieku. Potem uczestników czeka wieczorna podróż przez blisko sto lat polarnych animacji. – Okazuje się, że najdalsze krańce świata – północ i południe, czyli bieguny naszej planety, inspirują także twórców filmów animowanych – wyjaśnia Piotr Kardas kurator programu filmowego.
– Przygotowaliśmy przegląd krótkometrażowych filmów z całego świata, których akcja, czasem zabawna, czasem smutna, a nawet przerażająca, osadzona jest w Arktyce bądź na Antarktydzie.

Sobota zacznie się od wydarzenia dla najmłodszych, w wieku 5-12 lat, czyli spotkania z Pawłem Wakułą, który opowie o największych podróżnikach i odkrywcach. Wszystko wokół jego książki „Jajecznica Kolumba”. Po południu o 16.00, Marek Kamiński – pierwszy na świecie zdobywca obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku – opowie o swoich niezwykłych podróżach. Pytania będzie zadawał laureat „Paszportu Polityki” Łukasz Barys. O 17.15 organizatorzy zapraszają do rozmowy o kobietach w świecie wielkich podróży. Spotkanie z Dagmarą Bożek, uczestniczką dwóch całorocznych wypraw polarnych do Arktyki i Antarktyki, a także autorką książki o najwybitniejszych polskich polarniczkach poprowadzi Marta Zdanowska. O 18.30 Ilona Wiśniewska, na co dzień mieszkająca na Spitsbergenie, mówić będzie o swojej książce „Migot. Z krańca Grenlandii”, która została wybrana Książką Reporterską Roku w konkursie Grand Press 2022. Na koniec wieczoru o 19.45, dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Mateusz Sidor porozmawia z Katarzyną Dąbkowską, współautorką biografii Hernyka Arctowskiego.

Trzeci dzień festiwalu zacznie się od spotkania z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim i Grzegorzem Kasdepke, autorami świetnie przyjętej przez publiczność książki „Królik po islandzku”. O 17.15 Marek Lewandowski, kierownik ekspedycji do nieczynnej od ponad czterdziestu lat Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego, opowie o codzienności wyprawy i pobytu w Oazie Bungera. Dalej! zaprasza też na 18.30 na spotkanie z Dominikiem Szczepańskim, pracującym nad książką o historii Selmy, polskiego jachtu, który dopłynął na południe najdalej w historii, do Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa. Ostatni punkt festiwalu to rozmowa o 19.45 z Adamem Wajrakiem wokół jednej z jego najnowszych książek – „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zadanie sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Zadanie „Dalej! Bliżej! Festiwale Literackie na 600-lecie Łodzi” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Program

21 kwietnia (piątek)

g. 19.00 pokaz filmów animowanych związanych z Arktyką i Antarktydą i prezentacja wystawy zdjęć z podróży balonowej na biegun północny Salomona Augusta Andréego;

22 kwietnia (sobota)

g. 11.00 spotkanie dla dzieci z Pawłem Wakułą, autorem książki o największych podróżnikach „Jajecznica Kolumba”;

g. 16.00 spotkanie z Markiem Kamińskim, autorem książki „Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998”, prowadzenie Łukasz Barys;
g. 17.15 spotkanie z Dagmarą Bożek, autorką książki „Polarniczki”, prowadzenie Marta Zdanowska;
g. 18.30 spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Migot. Z krańca Grenlandii”, prowadzenie Paulina Frankiewicz;
g. 19.45 spotkanie z Katarzyną Dąbkowską, współautorką książki o Henryku Arctowskim, prowadzenie Mateusz Sidor;

23 kwietnia (niedziela)

g. 16.00 spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, autorami książki „Królik po islandzku”, prowadzenie Maciej Robert;
g. 17.15 spotkanie z Markiem Lewandowskim, autorem książki „Między lodem a mgłą, czyli w siwym Nigdzie”, prowadzenie Rafał Gawin;
g. 18.30 spotkanie z Dominikiem Szczepańskim, uczestnikiem „Selma Expeditions”, prowadzenie Ewa Tyszko;
g. 19.45 spotkanie z Adamem Wajrakiem, autorem książki „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”, prowadzenie Maciej Robert

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt