Rozlicz się z Łodzią. Podatki płać, gdzie mieszkasz i pracujesz

Czujesz się łodzianinem? Chcesz mieć korzyści z zapłaconego podatku? Płać go tu gdzie mieszkasz i pracujesz. Te pieniądze wrócą do Ciebie w postaci lepiej funkcjonującego miasta.

Podatki płać, gdzie mieszkasz i pracujesz -  fot. CC0 License
Podatki płać, gdzie mieszkasz i pracujesz , fot. CC0 License

Jeśli mieszkasz i pracujesz w Łodzi, ale jesteś zameldowany w innej miejscowości i PIT rozliczasz w miejscu zameldowania, nie masz żadnych korzyści ze swojego podatku. Jest on wykorzystywany tam, gdzie go wysyłasz.

Zgodnie z prawem (w przypadku podatku PIT) miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Aby płacić podatki w Łodzi wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym, wystarczy tu mieszkać.

Jak zapłacić swój podatek w Łodzi?

Rozliczając swój podatek wystarczy podać w formularzu PIT łódzki adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego urzędu skarbowego. W każdej chwili można też wypełnić formularz ZAP3, który jest dostępny w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest bardzo proste - wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego.

Jak ustalić właściwy urząd skarbowy?

O tym, do którego łódzkiego urzędu złożyć lub wysłać wypełniony formularz ZAP3 decyduje miejsce zamieszkania, czyli ulica i rejon miasta. Zarówno PIT jak formularz ZAP3 można też złożyć w Izbie Skarbowej na al. Kościuszki 83, niezależnie od miejsca zamieszkania w Łodzi. Oto link do listy urzędów skarbowych z rejonami miasta, które obejmują.

Wypełniony formularz ZAP3 można złożyć osobiście lub wysłać do właściwego urzędu skarbowego. O zmianie urzędu skarbowego należy też poinformować pracodawcę.

Przedsiębiorco, rozlicz się z Łodzią

Po raz pierwszy do udziału w akcji "Rozlicz się z Łodzią" zapraszamy również łódzkich przedsiębiorców. Pierwszym pracodawcą, który odpowiedział na naszą propozycję jest Infosys, międzynarodowy potentat w branży outsourcingowej. Firma będzie zachęcała swoich pracowników zameldowanych poza Łodzią, ale tu mieszkających do rozliczania swoich podatków w naszym mieście. Nawet ok. 10 proc. spośród 2,7 tys. zatrudnionych w firmie osób może spełniać kryteria, dzięki którym będą mogły zacząć płacić swoje podatki w Łodzi.

Biuro Obsługi Inwestora UMŁ będzie sukcesywnie zapraszać kluczowych, łódzkich pracodawców do pójścia śladem firmy Infosys i włączenia się do akcji. W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu:

  • e-mail: boi@uml.lodz.pl lub rzecznikprasowy@uml.lodz.pl
  • tel.: 42 638 59 39 lub 42 638 41 01

DO POBRANIA:

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Sienkiewicza 75/77 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Wiosną ruszy przebudowa 100-letniej Wigencji

Małgorzata Loeffler / ZIM

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77, rozpocznie się... więcej

Fotowoltaika

Łódź stawia na fotowoltaikę

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki... więcej

Na zdjęciu od lewej: Paulina Waszczykowska, wicedyrektor SP 14oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Najmłodsi uczniowie już w szkołach

Monika Pawlak / BRP

Uczniowie klas I-III po dłuższej przerwie wrócili do szkół. Z 14 476 zapisanych do 90 podstawówek... więcej

Rocznica Radogoszcza

Andrzej Janecki / BAM

Informujemy, że w 76. rocznicę spalenia więźniów Radogoszcza (19 stycznia, wtorek) w godzinach... więcej

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Kontakt