Światowy Dzień Pszczół. W Łodzi aż się od nich roi, bo już mamy hektar łąk kwietnych, a powstają kolejne

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 176 w Łodzi i Przedszkola „Radosny Rozwój” wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Łodzi świętowali przypadający na 20 maja Światowy Dzień Pszczół. Na terenie sortowni odpadów przy ul. Zamiejskiej 1 stworzono specjalną łąkę kwietną, a także domki dla pszczół.

W ramach warsztatów upcyklingowych dzieci wykonwały prace plastyczne oraz uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem zdjęć miododajnych roślin. Odbyła się także prelekcja na temat pożyteczności pszczół. Uczestnicy warsztatów przeszli też do siania łąki kwietnej oraz rozwiesili domki dla pszczół.

Celem corocznych obchodów Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie ich znaczenia w ekosystemie oraz ich ogromnej roli w pozyskiwaniu żywności. Populacje pszczół na całym świecie niebezpiecznie maleją. Zmiany klimatyczne i urbanizacje terenów powodują, że coraz trudniej zdobyć im pożywienie.

I między innymi dlatego w Łodzi mamy już hektar łąk kwietnych. To zarówno inicjatywy miejskie, inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego, jak i pomysły prywatnych firm czy fundacji. Mają od zaledwie kilkudziesięciu do aż kilku tysięcy metrów kwadratowych, ale każda z nich w sezonie wiosenno-letnim podobnie zachwyca oglądających. Łąki są też niezwykle pożyteczne dla ekosystemu dzięki różnorodności gatunków roślin i z powodu owadów, które korzystają z tamtejszej flory. 

Łąki kwietne to już ponad 20 pięknych zakątków w wielu punktach miasta. Można znaleźć je w praktycznie każdej łódzkiej dzielnicy. Są między innymi w Parku Podolskim, na zieleńcu przy Akademii Sztuk Pięknych, w okolicy skrzyżowania ulic Perla i Barona, przy Rondzie Solidarności (od strony Infosysu), czy w Pasażu im. Abramowskiego (jeden z kilku tego rodzaju projektów Budżetu Obywatelskiego).  Kolejna z nich powstała właśnie na terenie sortowni odpadów MPO przy ul. Zamiejskiej 1.

Ponadto, na dachach łódzkich instytucji od lat pojawiają się ule. Niedawno stanęły one na budynku Akademii Sztuk Pięknych, a stałe pasieki są już w EC1, na niektórych siedzibach Uniwersytetu Łódzkiego, Bionanoparku czy dachach prywatnych firm.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt