Łódzkie szkoły przyjazne osobom LGBT na celowniku Rzecznika Praw Dziecka. O upolitycznieniu szkół przez PiS

Dzisiaj (25.05) radni Rady Miejskiej w Łodzi mówili o zapowiadanej przez Rzecznika Praw Dziecka kontroli szkół.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka wygłosił na konferencji o charakterze edukacyjno-religijnym tezę, że będzie sprawdzał szkoły, które okazały się przyjazne osobą LGBT. W mojej ocenie jest to ingerencja w autonomie szkół. Pan Czarnek oraz pan Pawlak powinni w pierwszej kolejności zająć się ochroną praw uczniów. Nie przypominam sobie sytuacji, w której Rzecznik Praw Dziecka interweniował w przypadku śmierci uczennicy z Łodzi, ucznia z Częstochowy oraz samobójstwa syna posłanki Filiks. Pan Pawlak wtedy nie miał odwagi, by zabrać głos. Tymczasem chce wprowadzić kontrole do szkół w celu zastraszenia dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Jesteśmy dumni ze szkół, które znalazły się w rankingu. Chcemy, by nasze miasto było przyjazne dla każdego i nie wyrażamy zgody na takie działania.

Adrian Niewiadomski, koordynator rankingu w województwie łódzkim: Jest nam w fundacji bardzo ciężko z powodu zapowiedzi Rzecznika Praw Dziecka. Nie zdążyliśmy pogratulować dyrektorom, a już spotykamy się z nagonką ze strony pana rzecznika. Tym bardziej jest to smutne, że 2 tygodnie temu został ogłoszony ranking ILGA-Europe, w którym Polska znalazła się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Zapowiadamy, że nie zostawimy żadnej szkoły, która jest otwarta i tolerancyjna. Będziemy oferować wsparcie prawne dla dyrektorów i nauczycieli.

Ida Mackiewicz-Florczak, prezeska stowarzyszenia Fabryka Równości: Czy jesteśmy za kontrolowaniem szkół, w celu badania jak zachowują się nauczyciele i uczniowie? Tak. Czy jesteśmy za kontrolowaniem szkół, które są otwarte i są z tego dumne? Zdecydowanie nie. Skoro pan rzecznik postanowił robić kontrole, to może powinien przygotować podręcznik dobrych praktyk dla szkół, by każdy nauczyciel wiedział, jak dbać o ucznia.

Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Pan rzecznik chce kontrolować szkoły, ponieważ podejrzewa, że w placówkach, które zajęły wysokie miejsce w rankingu LGBT, mogą być nieprawidłowości. Sugeruje, że nauczyciele oraz pracownicy mogą być degeneratami i pedofilami. Zastanawia nas, dlaczego pan rzecznik łączy bycie tolerancyjnym z byciem przestępcą. Apelujemy do rzecznika, żeby nie podlizywał się panu Czarnkowi, a otworzył oczy i zobaczył, jak wygląda dzisiejszy świat.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Wypowiedz pana Pawlaka, zapowiadająca kontrole szkół przyjaznych LGBT jest kompletną kompromitacją urzędu Rzecznika Praw Dziecka. Instytucja ma wspierać i walczyć o prawa dzieci, a nie odwrotnie. Jak można kontrolować szkoły, które uczniowie sami uznali za przyjazne? Powinien badać szkoły, w których mamy do czynienia z patologiami społecznymi. Apelujemy do pana rzecznika, żeby skupił się na prawdziwych problemach dzieci takich jak problemy psychiczne. Uważamy, że po takiej wypowiedzi pan rzecznik powinien poddać się do dymisji.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt