200 lat planu dla Łodzi. Imieniny Rajmunda Rembielińskiego!

W dniu imienin Rajmunda łodzianie upamiętnili Rajmunda Rembielińskiego, XIX-wiecznego urbanistę i wizjonera, zwanego „ojcem Łodzi przemysłowej”. Jest on jednym z patronów 600-lecia Łodzi.

fot. Radosław Jóźwiak

"Imieniny" odbyły się przy pomniku Rajmunda Rembielińskiego przy ul. Rembielińskiego. Tło historyczne naświetlił prof. Krzysztof Woźniak, wieloletni pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, najważniejszy w Polsce ekspert z zakresu dzieła Rajmunda Rembielińskiego. Profesor opowiedział historię  w wielu aspektach - od pierwszych wizyt Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi, poprzez szkic "planu dla Łodzi" po dalsze inicjatywy na rzecz rozwoju ośrodka przemysłowego - Nowego Miasta.

Działalność Rembielińskiego przypada na lata 20. XIX-wieku. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego dokonał objazdu po województwie, rozpoznając potencjał fabryczny Łodzi. Mała ówczesna rolnicza osada wydawała się obiecującą lokalizacją dla przyszłego ośrodka włókienniczego. Okolica zasobna była w materiały budowlane oraz obfitowała w wodę rzeczną, potrzebną do napędzania maszyn. Istotne było też jej położenie przy trakcie z Łęczycy do Piotrkowa.

18 września 1820 r. namiestnik Królestwa Polskiego, gen. Józef Zajączek wydał zarządzenie, na mocy którego na terenie miast rządowych mogły powstawać osady fabryczne przeznaczone dla tkaczy. 30 stycznia 1821 r. roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zezwoliła na utworzenie takiej osady w Łodzi.

Po podpisaniu porozumienia zgierskiego 30 marca 1821 r. Rajmund Rembieliński zlecił wytyczenie planu osady sukienniczej Nowe Miasto. W 1823 r. geometra Filip de Viebig rozpoczął prace nad opracowaniem mapy, która obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pamiątek z początków przemysłowej Łodzi. Podczas „Rajmundaliów” wyeksponowana została koloryzowana wersja mapy wraz z legendą, pozwalającą zidentyfikować na niej kluczowe, do dziś obecne w Łodzi punkty dawnego miasta.

-Wizja Rajmunda Rembielińskiego przekonuje, że przyszłość zależy od dobrego planu. Dziś, podobnie jak w czasach Rembielińskiego wiemy, że przestrzenią miasta należy zarządzać świadomie. Znaleźć w niej miejsca najlepsze pod rozwój przedsiębiorczości, drogi, miejsca do zamieszkania. Najważniejszy jest jednak zawsze pomysł: wizja i dobry plan przekształcenia jej w rzeczywisty projekt. Tego możemy nauczyć się na historii Rembielińskiego - powiedział wiceprezydenta Adam Pustelnik.

"Solenizanta" uczczono koszem kwiatów. Kwiaty złożył wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi Marcinem Gołaszewskim oraz profesorem Krzysztofem Woźniakiem. W uroczystości brał udział również Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, z którego inicjatywy w 2015 powstał w Łodzi pomnik Rajmunda Rembielińskiego. Słynna mapa Filipa de Viebiga, została odtworzona  w okręgu okalającym pomnik na chodniku.

W imieninach wzięły udział dwie szkoły średnie – reprezentacja Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Efektem plenerowej lekcji historii ma być też lepsze zrozumienie mapy Filipa de Viebiga.

Młodzież otrzymała instrukcję, jak czytać dawny plan. Wzięła też udział w grze terenowej, w której przeniosła się do czasów dawnej Łodzi – fabrycznej, wielokulturowej a nawet filmowej. Zadaniem uczestników było obejście czterech stacji, gdzie czekały zadania m.in. dotyczące architektury i zabytków dawnej Łodzi, w szczególności dziedzictwa fabrycznego. Organizatorem gry było Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

* Miasto Łódź dziękuję Łódzkiemu Centrum Filmowemu za wypożyczenie stroju z 1823 r.

 

 

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt