Program antysmogowy. Już 690 palenisk mniej!

W poniedziałek Prezydent Łodzi zatwierdziła kolejną listę osób, które dostaną dotację na wymianę źródeł ogrzewania w ramach programu antysmogowego. W pierwszym roku funkcjonowania tego programu w Łodzi zlikwidowano aż 690 palenisk.

W 2017 roku oraz przez kolejne dwa miasto przeznaczy po 3 mln. zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe. Program walki ze smogiem skoncentrowany na razie jest w śródmieściu Łodzi, gdzie smog jest najbardziej dokuczliwy. Pierwszy rok funkcjonowania programu antysmogowego pozwolił na likwidację aż 470 palenisk w tej części Łodzi.  W kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu w Łodzi zlikwidowanych zostanie ponad 2000 palenisk, dzięki czemu do atmosfery trafi mniej pyłów i dwutlenku węgla.

W 2017 roku z dotacji skorzystało 177 beneficjentów, którzy zlikwidowali blisko 690 palenisk, w których spalano ok. 2,5 tysiąca ton węgla rocznie. Łącznie na ten cel wydatkowano ok. 2 mln. zł. Niewykorzystany milion (część łodzian wycofała się z programu, gdy okazało się, że dotacja pokrywa do 75%, a nie cały koszt inwestycji) przekazany zostanie do Zarządu Lokali Miejskich na remonty kominów, które nie spełniają już norm, z opcją dostosowania ich do odprowadzania spalin gazowych. Zdaniem Krzysztofa Honkisza z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ te remonty mogą spowodować jeszcze większe zainteresowanie łodzian przystąpieniem do programu antysmogowego w kolejnych latach.

W pierwszym, pilotażowym roku funkcjonowania projektu preferowane były przyłączenia do sieci gazowej i ciepłowniczej. Ponieważ nie wszędzie dostępna jest sieć gazowa lub ciepłownicza, w kolejnych latach w programie antysmogowym pojawi się możliwość otrzymania dotacji na wymianę starszych pieców na nowoczesne piece V generacji, które spełniają wszystkie normy ekologiczne.

Zainteresowani uzyskaniem antysmogowych dotacji mogą pobrać, wypełnić i złożyć wnioski w Centrach Obsługi Mieszkańców. Po zweryfikowaniu wniosków przez komisję, następuje podpisanie umowy z wnioskodawcą, który może przystąpić do samodzielnej realizacji inwestycji. W ramach programu antysmogowego miasto zwraca do 75% kosztów, z zastrzeżeniem, że dla wnioskodawców indywidualnych dotacja nie może przekroczyć 5 tysięcy zł, a w wypadku inwestycji realizowanych przez wspólnoty –  50 tys. zł.

Na przełomie lutego i marca 2018 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków, by wszyscy zainteresowani mieli więcej czasu na przeprowadzenie inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

 

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt