Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między narodami. 21 września wypada Międzynarodowy Dzień Pokoju

Błękitno-biały marsz co roku organizuje Stowarzyszenie Misji Pokojowych ONZ. Rzecznicy pokoju na świecie, w charakterystycznych błękitnych beretach, młodzież szkolna i zaproszeni goście przypomnieli , że pokój to pojęcie szersze niż jedynie brak wojny. To dążenie do bezpieczeństwa wszystkich ludzi, również ofiar kataklizmów i innych zagrożeń

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ

- Obchodząc to święto w piękny dzień taki jak dzisiaj czujemy, że tak powinno być zawsze. Jednak tak nie jest. Na świecie trwają wojny, a ludzie stają się ofiarami jeszcze innych strasznych katastrof: epidemii, klęsk żywiołowych.  W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać właśnie o tych ludziach, którym potrzebna jest pomoc . Budowanie pokoju odbywa się poprzez otwartość serca i gotowość do działań humanitarnych – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Aby istniał pokój należy przede wszystkim ograniczać uprzedzenia i nienawiść. Od napięć i nieufności zaczynają się konflikty pomiędzy narodami. To od nich należy zacząć jeśli naszym celem ma być to co najcenniejsze: pokój – powiedział przewodniczący RM w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Podczas wydarzenia tradycyjnie wypuszczono w niebo dwa białe gołębie – „gołąbki pokoju”. Dr. Wojciech Marciniak z Wydziału Filozoficzno- Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego odczytał Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Odczytanie tego najważniejszego kanonu uniwersalnych praw, co roku przypada innemu znanemu łodzianinowi, zasłużonemu w działalności charytatywnej oraz na rzecz porozumienia, przyjaźni i pokoju.  Wiele osób odebrało dziś również certyfikaty za swoją działalność społeczną. Minutą ciszy upamiętniono ofiary kataklizmów wojennych i naturalnych m.in. w Armenii, Górskim Karabachu, Libii oraz nawoływano do jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt