O dziedzictwie Łodzi w tożsamości Europy

Przez trzy dni przedstawiciele wielu europejskich miast dyskutowali o roli dziedzictwa postindustrialnego w kulturze europejskiej w Łodzi odbyło się 12. Doroczne Doradcze Forum Europejskich Szlaków Kulturowych.

Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnica z uczestnikami Forum. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka z uczestnikami Forum. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Inicjatywa powołująca Szlaki Kulturowe jest jednym z najstarszych programów Rady Europy w dziedzinie kultury. Jej celem jest grupowanie we wspólne szlaki turystyczne miast o podobnych tradycjach i zasobach historycznych oraz kulturowych. Dotąd zidentyfikowano kilkadziesiąt szlaków m.in postidustrialny, impresjonistyczny, ceramiczny, secesyjny, ale również szlak Habsburgów, Cesarza Karola V, Napoleona, Cyryla i Metodego a nawet tak oryginalne jak szlak malarstwa jaskiniowego, zabytkowych kawiarenek, bajek czy winnic. Utworzenie szlaków pomaga lepiej klasyfikować, rozpoznawać i chronić, a także upowszechniać turystycznie filary europejskiej tożsamości.

Organizacja Forum w Łodzi ma związek z ważną rolą naszego miasta w szlaku postidustrialnym. Na miejsce obrad wskazana została zrewitalizowana elektrociepłownia EC-1, obecnie instytucja kultury "Ec-1 Łódż. Miasto Kultury". Ponad 400 uczestników dyskutowało o dotychczasowych sposobach zarządzania dziedzictwem i nowych pomysłach na przybliżanie turystom zrewitalizowanych obiektów. Członkowie Forum zwiedzali ponadto Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz podziemny zabytkowy zbiornik wodny na Stokach, zwany "podziemną katedrą". 

Podczas wydarzenia towarzyszącego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka zwróciła uczestnikom uwagę na niezwykły proces przekształcenia jednej z najstarszych łódzkich fabryk - Białej Fabryki rodziny Geyerów w nowoczesne muzeum. 

-To muzeum to jeden z pierwszych w historii Polski pomysł na ulokowanie muzeum w dawnej fabryce. Niepowtarzalne i intrygujące jest w Łodzi zderzenie surowej formy architektury fabrycznej z procesami twórczymi oraz przemysłowego dziedzictwa z różnymi formami sztuki. Wielowymiarowe miasto – wyrosłe na styku wielu kultur, różnorodnych wpływów, stylistyk, idei – dobrze wpisuje się w europejskie tradycje kulturowe - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka. 

Co roku Forum organizowane jest w innym mieście. Operatorem polskiej części programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt