Monety upamiętniają Żołnierzy Niezłomnych

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprezentowano srebrne monety, które upamiętniają Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę".

Monety zaprezentowane w Łodzi -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Monety zaprezentowane w Łodzi , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji 28 lutego w MTN Łodzi odbyła się uroczysta prezentacja monet kolekcjonerskich  wydanych przez NBP w cyklu "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni".

Moneta z wizerunkiem "Inki" jest o nominale 10 zł, wybita ze srebra o próbie 925/1000. Ma 32 milimetry średnicy, waży nieco ponad 14 gram i kosztuje 120 zł. Na rewersie znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki", biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej oraz napis "Zachowali się jak trzeba". Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne. - Miejsce prezentacji monet nie zostało wybrane przypadkowo. To w obecnej siedzibie MTN przy ul. Gdańskiej po II wojnie światowej władza ludowa zorganizowała miejsce odosobnienia dla kobiet z regionu łódzkiego związanych z podziemiem niepodległościowym. Więziono tam  m.in. Halinę Pikulską, osobistą sekretarkę Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" - tłumaczy dyrektor MTN Piotr Machlański.

Po prezentacji odbyła się konferencja popularnonaukowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się  m.in. Maciej Żuczkowski z IPN Warszawa oraz dr Krzysztof Latocha z IPN Łódź, którzy zaprezentowali historię powojennego podziemia niepodległościowego oraz opowiedzieli o wykopaliskach związanych z odkrywaniem grobów Żołnierzy Niezłomnych.

Na godz. 18 zaplanowano dyskusję o postaci Julii Brystygier, jednej z najokrutniejszych, jak mówi legenda, pracownic Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. O tym, czy to tylko historyczny mit czy prawda opowiedzą Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna" oraz Przemysław Stępień, p.o. kierownik Oddziału Martyrologii Radogoszcz MTN-Łódź. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Plus czy minus - konfrontacje historyczne".

1 marca od godziny 10 w Siedzibie Głównej MTN trwać będą warsztaty dla dzieci dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo Narodowy Bank Polski przeprowadzi krótką prelekcję o powstawaniu monet kolekcjonerskich i numizmatyce.

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt