70 m. kw i 20 litrów biało-czarnej farby. Zobacz nowy komiksowy mural

Murale stały się znakiem rozpoznawczym Łodzi i atrakcją turystyczną przyciągającą turystów do naszego miasta. Właśnie powstaje kolejny u zbiegu ulic Kilińskiego i Północnej. „Horror Vacui” Macieja Walczaka to komiks na ścianie

Mural „Horror Vacui” Macieja Walczaka. Ściana u zbiegu ulic Kilińskiego i Północnej, którą wypełnia jest jednocześnie streetartową galerią o nazwie MSWA/Tablica.
Mural „Horror Vacui” Macieja Walczaka. Ściana u zbiegu ulic Kilińskiego i Północnej, którą wypełnia jest jednocześnie streetartową galerią o nazwie MSWA/Tablica.

Street art i murale stały się znakiem rozpoznawczym Łodzi i atrakcją turystyczną przyciągającą turystów do naszego miasta. Ich liczba rośnie z roku na rok. W 2013 amerykańska stacja CNN wyemitowała specjalny materiał poświęcony wielkoformatowym muralom, Huffington Post w 2014 roku nadał Łodzi tytuł „The artsiest city”.

Kolejną pracą artystyczną, której powstawanie możemy obserwować jest mural „Horror Vacui” Macieja Walczaka. Ściana u zbiegu ulic Kilińskiego i Północnej, którą wypełnia jest jednocześnie streetartową galerią o nazwie MSWA/Tablica. Jej kuratorem jest Jan Jubaal Wasiński - asystent pracowni malarskiej z łódzkiej ASP.

Mural powstający na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Północnej jest alegorią wewnętrznej wojny, groteskową ilustracją awantury. Autor muralu, Maciej Walczak jest absolwentem architektury wnętrz Politechniki Łódzkiej. Obecnie studiuje na IV roku grafiki na łódzkiej ASP. Specjalizuje się w grafice artystycznej, do jego ulubionych technik zalicza się rysunek tuszem i sitodruk. Jego prace charakteryzuje precyzyjny, linearny rysunek i barwy czerń oraz biel. Za swoją twórczość Maciej został wyróżniony Nagrodą Rektora w 36 Konkursie Imienia Władysława Strzemińskiego, otrzymał Nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, a także Nagrodę Centrum Kultury ''RYBA''.

Jak zapewnia artysta, dzieło powstaje całkowicie na spontanie, jest to swojego rodzaju uliczny freestyle. Motywem przewodnim jest walka i groteskowe relacje zachodzące między poszczególnymi postaciami. Inspiracje artysta czerpie z muzyki, literatury i własnych doświadczeń. Tytuł muralu czyli ''Horror Vacui'' oznacza dosłownie ''lęk przed pustką''. Duże nagromadzenie linii sprawia, że przechodnie często zauważają pewne rzeczy po czasie. Dzięki czemu jego oglądanie absorbuje uwagę ludzi i staje się swojego rodzaju zabawą, która polega na wyszukiwaniu i interpretowaniu scen na nim przedstawionych.  Miejscowi odnoszą się bardzo pozytywnie do zachodzącej zmiany otoczenia.

Przygotowanie ściany, oczyszczenie i nałożenie odpowiednich warstw gruntu, i podkładu zajęło 6 dni. Artysta wyniósł 5 worków gruzu, zużył 20 litrów farby i 4 pary czarnych rękawiczek.

Zebraniem materiału fotograficznego i filmowego z procesu twórczego, zajmuje się Dominika Pawełczyk z Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Będzie on częścią indywidualnej wystawy.


Dla miłośników murali i streetartu Łódzka Organizacja Turystyczna przygotowała mapę z zaznaczonymi muralami i instalacjami artystycznymi na terenie Łodzi. Aktualną wersję mapy można pobrać ze strony Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Polecane aktualności

Klucze do mieszkań dla młodych i zdolnych -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Klucze do mieszkań dla młodych i zdolnych

Jolanta Baranowska / BRP

Magdalena Itman – Wasilewska odebrała z rąk prezydent Łodzi klucze do wyremontowanego,... więcej

Chodź z nami po Łodzi, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu -  fot. z arch. UMŁ

Chodź z nami po Łodzi, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Jak co roku włączamy się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przygotowaliśmy piesze... więcej

"Książka za worek śmieci" - wspólnie posprzątamy las na Brusie -  mat. prasowe

"Książka za worek śmieci" - wspólnie posprzątamy las na Brusie

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Zbliża się trzeci tydzień września, a to oznacza kolejną edycję międzynarodowej akcji "Sprzątania... więcej

Oferta lotów z łódzkiego lotniska na lato 2020 r. już w sprzedaży -  fot. CC0 license

Siedem kierunków z łódzkiego lotniska. Oferta lotów na lato 2020 r. już w sprzedaży

Wioletta Gnacikowska / Port Lotniczy Łódź

W przyszłym roku łódzkie lotnisko podwaja ofertę wakacyjnych czarterów. Można będzie polecieć na... więcej

Co wyczarowały dzieci na pierwszym w Łodzi kreatywnym placu zabaw? -  mat. prasowe

Co wyczarowały dzieci na pierwszym w Łodzi kreatywnym placu zabaw?

Agnieszka Rutkowska / BRP

Dwa tygodnie zabawy z wkrętarkami, śrubami i starymi drewnianymi skrzynkami - na terenie Lunaparku... więcej

Kontakt