79 lat od wypędzenia mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego

W tym roku mija 79 lat od wypędzenia mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego przez hitlerowców, które miało miejsce w nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r.

79. rocznica wypędzenia mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego -  fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
79. rocznica wypędzenia mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego , fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

- Jak co roku, spotykamy się w tym miejscu, by podtrzymać pamięć o tych, którym nie dane było wrócić do swych domów. 79 lat temu w tym miejscu zostały przerwane losy wielu rodzin. Wiedzę o tych tragicznych wydarzeniach musimy przekazywać  przede wszystkim młodszym pokoleniom. Róbmy wszystko, by historia się nie powtórzyła – mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą te tragiczne wydarzenia złożyli również przedstawiciele: Rady Osiedla i Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla,  Związku Wypędzonych Ziemi Łódzkiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

- Każdy z nas przeżywał własną drogę wysiedlenia w tych trudnych czasach. A te drogi były bardzo różne. Pani Dorota Fornalska,  która uczestniczyła w naszych spotkaniach od 2011 r. zastanawiała się,  jak to jest, gdy przychodzą Niemcy i każą się wyprowadzić z ciepłego domu zostawiając cały dobytek. Skierowała się  do źródła, do tych, którzy to pamiętają. Spotkała się z prawie 60 osobami, które podzieliły się z nią swymi przeżyciami  Zgromadziła materiały i zdjęcia. Efektem tego jest książka pt. Osiedle Montwiłła-Mireckiego. Opowieść mieszkańców. Przed wojną/Wysiedlenia/Powroty. To jest odpowiedź na pytanie, jak przekazywać tę wiedzą pozostałym. To książka o życiu w tamtych czasach – mówił o najnowszej publikacji o trudnej historii osiedla przewodniczący rady osiedla Tadeusz Krzemiński.

W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 hitlerowcy wypędzili z osiedla im. Montwiłła-Mireckiego prawie pięć tysięcy mieszkańców. W Łodzi nie było wówczas ładniejszego i nowocześniejszego miejsca. Osiedle posiadało wodociągi i kanalizację, w domach zainstalowano sieć elektryczną i kuchenki gazowe. Mieszkały tu głównie rodziny inteligenckie: urzędnicy, prawnicy, lekarze, nauczyciele, artyści, wojskowi. Akcja wysiedlenia rozpoczęła się ok. godziny 21, gdy wszyscy mieszkańcy, zgodnie z rozporządzeniem władz okupacyjnych powinni być już w domach. Osiedle otoczyła żandarmeria i policja niemiecka. Ludzi wypędzano z mieszkań, dając im czasami kilkanaście minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Kobiety, dzieci i starców zawieziono ciężarówkami do obozu dla przesiedleńców przy ul. Łąkowej. Warunki były tam tragiczne, zmarło wiele dzieci.  Później wysiedlonych wywożono w różne rejony Generalnej Guberni m.in. do powiatu piotrkowskiego, opoczyńskiego i na Podkarpacie. Mieszkańcy osiedla, którzy przeżyli wywózkę wrócili w 1945 roku, a w 1990 r. założyli Związek Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej.

Polecane aktualności

Łódź pamięta. Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów -  mat. UMŁ

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Główne uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i... więcej

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Zapraszamy na Łódzkie Regionalne Targi Pracy 2019

Informacja prasowa

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Miejską Areną Kultury i Sportu już po... więcej

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki

Informacja prasowa

Wysoki dźwig pojawił się na ul. Gdańskiej. W ciągu 4 dni wymieniony zostanie więźba dachowa budynku. więcej

Rosanna Gamson poprowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019  -  fot. Małgorzata Loeffler

Rosanna Gamson w Łodzi. Prowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej... więcej

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Kontakt