80. rocznica wysiedlenia osiedla Montwiłła - Mireckiego

W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r. Niemcy wypędzili z domów blisko 5 tys. łodzian, mieszkańców osiedla Montwiłła - Mireckiego.

Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.
Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Osiedle interesowało Niemców z uwagi na ustronne położenie i nowoczesność mieszkań. Wybudowane zostało w latach 1928-1931 według najnowocześniejszych na tamte czasy standardów architektonicznych – mieszkania wyposażone były w bieżącą wodę, kanalizację, gaz i oświetlenie elektryczne, a duże i jasne pomieszczenia (z osobno wydzieloną łazienką, kuchnią i komórką) zapewniały komfort.

Wysiedlenie mieszkańców osiedla odbywało się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Początkowo wywiezieni zostali do obozu przejściowego na ul. Łąkową, następnie rozlokowani w różnych regionach Polski. W obozie wiele dzieci zmarło na skutek bardzo ciężkich warunków. Po 1945 roku wielu mieszkańców wróciło do swoich domów na osiedlu. Co roku przypominają nam o tragedii swoich bliskich wraz ze Związkiem Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej i Radą Osiedla Montwiłła-Mireckiego.

- Historia powtarza się wtedy, kiedy o niej zapominamy, dlatego dziękuję dzisiaj organizatorom tego wydarzenia upamiętnienia 80. rocznicy wysiedleń z osiedla Montwiłła- Mireckiego, to bardzo ważne. Dziękuję, że jesteście Państwo razem, że pamiętacie o tych wydarzeniach - powiedział wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Wieczorek.

W uroczystościach zorganizowanych przez Radę Osiedla im. Montwiłła – Mireckiego wzięli udział również przedstawiciele Związku Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej, a także Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy osiedla, uczniowie i nauczyciele SP nr 40 oraz XVIII LO. Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Pod pamiątkową tablicą, ulokowaną na bloku przy ul. Srebrzyńskiej 75 delegacje złożyły kwiaty i znicze.

 

 

 

Polecane aktualności

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach

Tomasz Walczak / UMŁ

Strażnicy na rowery. Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach.... więcej

Ponad setka ogródków otwiera się na Piotrkowskiej!

Ponad setka ogródków otwiera się na ul. Piotrkowskiej!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Po przerwie trwającej od października 2020 r. nareszcie zostaje odblokowana możliwość przyjmowania... więcej

Remonty dróg w Łodzi

Rozpoczęliśmy większe prace naprawcze na łódzkich ulicach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Nie tylko łatanie dziur, przed nami sezon pełen remontów dróg. Tegoroczna dłuższa i cięższa zima... więcej

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Kontakt