Zobacz, jak zmieni się Stary Rynek i Park Staromiejski

Jak zmieni się podczas rewitalizacji Stary Rynek? Jak będzie wyglądał Park Staromiejski? Oto szczegóły zmian w jednych z najważniejszych przestrzeni Łodzi.

Wizualizacja rynku od strony ul. Nowomiejskiej
Wizualizacja rynku od strony ul. Nowomiejskiej

Stary Rynek stanowił do początku XIX wieku centrum życia Łodzi. Wraz z rozwojem przemysłu, wokół rynku, nad rzeką Łódką powstały jedne z największych łódzkich zakładów: browar Anstadtów, fabryka Biedermana i przemysłowe królestwo Poznańskiego. Ale rynek z czasem tracił na znaczeniu, miasto rozwijało się na południe, a w czasie II wojny światowej Niemcy wyburzyli znaczną część zabudowy nad Łódką, w tym synagogę przy ul. Wolborskiej. W miejscu historycznych kwartałów po wojnie został założony park Staromiejski.

Jednak Stary Rynek nadal jest ważnym punktem wycieczek po Łodzi, choć niewiele jest dzisiaj powodów, aby spędzić na nim więcej czasu. Zamierzamy to zmienić i stworzyć tu atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu i do mieszkania. - Czas rozpocząć wielką rewitalizację Łodzi, a najlepiej od miejsca, w którym powstało nasze miasto. Stary Rynek i pobliski park przechodziły w swojej historii różne etapy, bo od okresu świetności po degradację, dlatego chcemy go ożywić, przywrócić mu właściwe miejsce, prestiż i nadać nowe funkcje - zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak podkreślił Tomasz Piotrowski, nadzorujący proces rewitalizacji, będzie to kompleksowa przebudowa obu terenów z podkreśleniem historycznego układu urbanistycznego. Na Starym Rynku zostanie m.in. domknięta południowa pierzeja, gdzie stanie pawilon handlowo-gastronomiczny, na płycie pojawią się specjalne stoiska dla kwiaciarzy i ogrodników, będzie nowa nawierzchnia, mała architektura i oświetlenie. Jako przedłużenie szlaku od strony placu Wolności, rynek będzie pod opieką menadżera ulicy Piotrkowskiej. Ma przyciągać okolicznych mieszkańców i służyć wszystkim łodzianom jako atrakcyjne miejsce wypoczynku, rekreacji, targu kwiatowego, wielu imprez i wydarzeń kulturalnych, gastronomii, które znajduje się w łączniku pomiędzy Piotrkowską a Manufakturą.

Nawiązanie do tradycji - jak zaznaczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk - jeszcze lepiej widać w przypadku planów modernizacji parku Staromiejskiego, gdzie pojawią się ślady dawnych uliczek, alejek i szpalerów oraz podkreślony zostanie bieg, zamkniętej w kanale rzeki Łódki.

Przebudowa Starego Rynku w Łodzi

Rynek Starego Miasta będzie gruntownie przebudowany. Wymienimy całą nawierzchnię i zlikwidujemy stopnie, tak aby płyta placu stanowiła jednolitą płytę, nieco pochyloną w kierunku parku. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki pojawi się fontanna. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżujemy zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku przewidzieliśmy miejsce na pawilon. Do jego budowy będziemy szukali partnera, a jego ostateczny kształt będzie przedmiotem dyskusji z architektem miasta i konserwatorem zabytków.

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzimy drzewa tak, aby cały plac był otoczony zielenią. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Kształt i znaczenie Starego Rynku chcemy optycznie podkreślić czerwoną kostką, która zostanie ułożona na otaczających go ulicach i w podcieniach.

Obok rynku, czyli na ulicy Nowomiejskiej powstaną nowe przystanki tramwajowe. Plac zostanie też wyposażony w infrastrukturę potrzebną do organizacji imprez. Natomiast tablica upamiętniająca nadanie Łodzi praw miejskich zostanie przeniesiona na północną stronę placu.

Przebudowa Parku Staromiejskiego w Łodzi

Park Staromiejski powstał po wojnie w latach 1951-53 wg. projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego w miejscu wyburzonej w trakcie II wojny światowej pod strefę buforową dla Litzmannstadtghetto części Starego Miasta. Dlatego najistotniejszym elementem rewitalizacji parku jest koncepcja przywracania pamięci o historii Łodzi. Chcemy odtworzyć w jego przestrzeni ślady dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczymy elementami ścian oporowych. Chcemy także zrekonstruować dwie bramy, które prowadzimy niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.

W przestrzeni całego Parku planujemy zaakcentować żywopłotami linie przedwojennej zabudowy, która się kiedyś tutaj znajdowała. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią zaakcentujemy z kolei fontanną z podświetlanymi dyszami rzekę Łódkę, która dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale. W parku pojawią się nie tylko ślady historii, ale także elementy zupełnie nowe, bo obok dawnej krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu oraz skatepark. Zaplanowaliśmy również drugi plac zabaw. Chcemy, aby jeden służył dzieciom starszym, a drugi, mniejszy i bardziej kameralny - dzieciom najmłodszym.

Istniejące elementy parku, czyli aleje i fontanny zostaną zmodernizowane. Wyremontujemy rzeźby, wybudujemy nowe oświetlenie i toalety. Uzupełnimy też meble miejskie o nowe ławki, kosze, stojaki na rowery.

ZOBACZ GALERIĘ WIZUALIZACJI:

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Inauguracja VII Łódzkich Senioraliów na sportowo

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Urząd Miasta Łodzi, Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... więcej

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... więcej

Kontakt