87. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Przed tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, która ozdabia kamienicę przy ulicy Wschodniej 19 złożono kwiaty i zapalono znicze w 87. rocznicę śmierci Marszałka.

Fot. Stefan Brajter/UMŁ

- Spotykamy się pod tablicą przy ul. Wschodniej 19, w miejscu w którym mieszkał Marszałek i w którym drukował „Robotnika”. Tu został aresztowany i przewieziony do więzienia, a później do Warszawy i Petersburga, skąd – jak wiemy - szczęśliwie udało mu się zbiec. Mam nadzieję, że już niedługo budynek ten będzie tętnił życiem, bo tego wymaga nasza pamięć - powiedział prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego Stanisław Świerkocki.

- Nie będę przytaczał wszystkich cytatów Marszałka, ale jednym z moich ulubionych jest ten, o tym, iż Józef Piłsudski wysiadł na przystanku Niepodległość z czerwonego tramwaju zwanego socjalizmem. Sam na początku swojej kariery zawodowej miałem głęboko socjaldemokratyczne przekonania, które później, z biegiem czasu i doświadczeniem ewoluowały ku centrum. Natomiast nadal uważam, że ta myśl jest jak najbardziej aktualna. Odbieram dziedzictwo Marszałka jako troskę o słabszych  - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, dodając: - Mimo, że od śmierci Józefa Piłsudskiego minęło 87 lat, dzisiaj widzimy, jak trafnie przewidział pewne tendencje boleśnie przekonując się o tym na podstawie tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wydaje mi się, że obecny bardzo trudny czas, te idee jeszcze podtrzyma. Uważam, że to jakim Rosja moim zdaniem była państwem, a dla wielu ludzi na zachodzie się okazała, zostanie z nami na długo. Niezależnie od tego czy Rosja była państwem bolszewickim, czy jak teraz putinowskim, zawsze była i jest państwem agresywnym, którego interesy są nie do pogodzenia z interesami Polski i krajów naszego regionu. To, co przewidział Marszałek lata temu wielu zachodnich liderów uzmysłowiło sobie dopiero w ostatnich miesiącach. I to moim zdaniem obrazuje jak wielka to była postać. Jestem bardzo dumny, że możemy jako Łódź mieć marszałka Piłsudskiego w gronie honorowych obywateli. Życzę sobie, żeby wiele jego myśli w dziedzinie społecznej pozostało w sercach i umysłach decydentów. Kłaniam się historii, bardzo dziękuję za możliwość bycia tutaj i wyrażam ogromną dumę, że budynek przy ul. Wschodniej 19 będzie miał należne miejsce na mapie naszego miasta.

Jesienią 1899 roku i zimą 1900 roku w kamienicy przy Wschodniej 19 mieszkał Józef Piłsudski. W lokalu nr 4 na pierwszym piętrze mieściła się tajna drukarnia "Robotnika", organu PPS, którą prowadził. Tam też ostał aresztowany. Obecnie w dawnym mieszkaniu Józefa Piłsudskiego powstaje filia łódzka Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Trwają prace renowacyjne. W większości wymieniona została stolarka okienna, a jeszcze w tym roku odnowiona zostanie fasada kamienicy. Filia muzeum z Sulejówka ma zacząć funkcjonować w przyszłym roku. Pieniądze na realizację inwestycji przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Kontakt