Pierwsze w Polsce Centrum Usług Społecznych powstanie na Starym Polesiu

W Łodzi powstanie Centrum Usług Społecznych, w którym pomoc i wsparcie znajdą łodzianie borykający się z najpoważniejszymi problemami. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
W budynkach przy ul. Pogonowskiego 34 powstanie Centrum Usług Społecznych
5 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Na Starym Polesiu, w budynkach przy ul. Pogonowskiego 34 powstanie pierwsze w kraju, pilotażowe Centrum Usług Społecznych. W placówce łodzianie borykający się z najpoważniejszymi problemami znajdą fachową pomoc i wsparcie. W CUS przy ul. Pogonowskiego znajdą się m.in. mieszkania tymczasowe, pracownie, sale szkoleniowe oraz będzie udzielane wsparcie specjalistów. Program pilotażowy Centrum powstaje na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Przygotowaniem formuły działania Centrum Usług Społecznych zajmuje się Biuro ds. Rewitalizacji UMŁ. Zarząd Inwestycji Miejskich 18 stycznia podpisał umowę z wykonawcą, który ma zakończyć zadanie do końca 2019 r. Będzie ono realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. Przez najbliższe 12 miesięcy będzie trwał etap projektowy, później rozpoczną się prace remontowe.

Remont w ramach pierwszego projektu rewitalizacji obszarowej współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz budżetu Łodzi. W Centrum znajdą się pomieszczenia dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, które zajmują się wparciem dla osób wykluczonych. Jak powiedziała Agata Król, wicedyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ, w CUS powstanie 15 mieszkań tzw. treningowych (na okres roku), które osobom eksmitowanym bez prawa do lokalu socjalnego mają pomóc w powrocie do normalnego życia i pracy. W CUS będą też gabinety diagnostyczno-lekarskie, centrum wychowawczo-opiekuńcze oraz przestrzenie dla ekonomii społecznej.

Jak podkreślił Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, rewitalizacja to nie tylko remonty, ale również działania społeczne i pomoc osobom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Waśnie dlatego przy Pogonowskiego 34 powstanie Centrum Usług Społecznych. W I programie pilotażowym pozyskanym z ministerstwa przebadane zostały potrzeby oraz zdiagnozowano problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy obszarów zdegradowanych, tzw. enklaw biedy. - Na tej podstawie stworzyliśmy pakiet potrzebnych działań, jakie należy wykonać na obszarze rewitalizacji. Stąd też pomysł utworzenia Centrum Usług Społecznych. Zakładamy, że od początku 2020 r. to miejsce będzie tętniło życiem, będą świadczone usługi dla mieszkańców, którzy znaleźli się sytuacji kryzysowej – powiedział przewodniczący Paweł Bliźniuk.

Budynki przy Pogonowskiego 34 poddane zostaną kompleksowemu remontowi. M.in. zostanie wzmocniona konstrukcja budynku, wyremontowany zostanie dach, elewacja, stolarka okienna i drzwiowa będzie ujednolicona stylistycznie oraz zmieniona zostanie aranżacja wnętrz, by odpowiadała nowym funkcjom. Zrewitalizowane zostanie również podwórko, na którym, oprócz już obecnej, pojawi się dużo nowej zieleni. Pojawią się też pergole, które mają wspomagać proces integracji użytkowników CUS oraz Podwórkowy Klub Seniora.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt