ABC Architektury - Naukowa Akademia w Centrum Nauki i Techniki EC1

Cztery niedziele, pięć stylów architektonicznych, mnóstwo praktycznej zabawy! Cykl zajęć przeprowadzony zostanie stacjonarnie, w niezwykłych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki EC1, niedostępnych na co dzień.

ABC Architektury

Zapraszamy do Centrum Nauki i Techniki w niedziele w godz. 11:30 - 13:00:
- 3 października: Opowieść o gotyku
- 10 października: Opowieść o renesansie i baroku
- 17 października: Opowieść o secesji
- 24 października: Opowieść o modernizmie

Kliknij i kup karnet - na 4 spotkania cyklu 

Centrum Nauki i Techniki EC1 to interaktywne eksperymenty i inspirujące spotkania, które pozwalają lepiej rozumieć świat. Cykl ABC ARCHITEKTURY to zajęcia przygotowane dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat (oraz nieco młodszych - decyzję podejmują rodzice i opiekunowie). Podczas czterech kolejnych niedzielnych spotkań uczestnicy poznają style architektoniczne, własnoręcznie stworzą witraże, rysunki i modele kościołów oraz katedr, zbudują willę secesyjną, użyją do budowy najsłynniejszych klocków świata i poznają tajniki druku trójwymiarowego (3D).

Karnet na cztery spotkania kosztuje 120 zł za osobę i po zajęciach pozwala na zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 do końca dnia, czyli do godz. 19:00.

Opaska uczestnika pozwala na czasowe wyjście z Centrum (na przykład na obiad) i powrót bez dodatkowej opłaty!

 

OPOWIEŚĆ O GOTYKU
Styl gotycki powstał w XII wieku i był dużą zmianą w stosunku do poprzedzającego go stylu romańskiego - pojawiła się lekkość, strzeliste wieże, duże witrażowe przeszklenia a portale wejściowe zyskały wspaniałe zdobienia.

Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonają model katedry gotyckiej i przepiękny ostrołukowy witraż z bibuły. Nauczą się też sposobów wykorzystywania barw w sztuce oraz poznają zasady odpowiedniego mieszania kolorów. Wszystko to zostanie przetestowane w praktyce!

pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 3 października w godz. 11:30 - 13:00
- skorzystamy z Audytorium Centrum nauki i Techniki EC1 oraz ciekawej przestrzeni Teatru Eksperymentalnego
- liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
kliknij i kup karnet na cztery spotkania!

 

OPOWIEŚĆ O RENESANSIE I BAROKU
Renesans był okresem rozkwitu kultury polskiej. Królestwo polsko-litewskie było silne a małżeństwo króla Zygmunta Starego z Boną Sforzą, wzmocniło wpływy włoskiej architektury (i nie tylko - lubicie makarony, brokuły, sałatę czy szpinak? ????). Barok był rozwinięciem późnego renesansu, bogato zdobiona architektura symbolizowała radość i pozytywny mistycyzm.

Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonają modele kościoła renesansowego i pałacu barokowego oraz nauczymy się rysować z uwzględnieniem perspektywy linearnej. Poznają też inne rodzaje perspektywy stosowane w malarstwie. Dowiedzą się, które z nich są najlepsze do przedstawiania architektury i które były szczególnie chętnie wykorzystywane przez renesansowych malarzy.

- spotkanie odbędzie się w niedzielę 10 października w godz. 11:30 - 13:00
- skorzystamy z Audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz ciekawej przestrzeni Teatru Eksperymentalnego
- liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
kliknij i kup karnet na cztery spotkania!

 

OPOWIEŚĆ O SECESJI
Płynne, faliste linie, roślinne ornamenty, asymetryczna i swobodna kompozycja zdobień, subtelna pastelowa kolorystyka... - brzmi znajomo? Tak, to styl architektoniczny przełomu XIX i XX wieku, którego wspaniałe przykłady można podziwiać w naszej rodzinnej Łodzi!

Podczas zajęć wykonany zostanie model willi secesyjnej z ulicy Wólczańskiej w Łodzi oraz uczestnicy poznają tajniki budowy modeli architektonicznych z klocków. Poznają też sprytne techniki i ciekawostki o najsłynniejszych klockach świata. Nazwy nie wymienimy, ale na pewno już się domyśliliście, o jakie chodzi? ????

spotkanie odbędzie się w niedzielę 17 października w godz. 11:30 - 13:00
- skorzystamy z Audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz ciekawej przestrzeni Teatru Eksperymentalnego
- liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
kliknij i kup karnet na cztery spotkania!

 

OPOWIEŚĆ O MODERNIZMIE
Koniec rozbuchanych zdobień, koniec sztuczności i manieryzmu! Prostota, geometryzm, szerokie łuki, docenienie piękna faktury materiałów takich jak cegła, przeszklenia a nade wszystko jak najlepsza funkcjonalność - oto cechy stylu architektonicznego, który towarzyszył nam przez prawie cały XX wiek.

Podczas czwartego spotkania czeka uczestników wycieczka! Tak się bowiem składa, że przestrzenie Centrum Nauki i Techniki EC1 są doskonałym przykładem przemysłowej architektury modernistycznej. Na wystawie "Przetwarzanie Energii" uczestnicy odnajdą elementy charakterystyczne dla tego stylu, następnie wyjdą na dawny Plac Węglowy i odszukają modernizm w fasadzie zewnętrznej. Przypomniane zostaną również poprzednie spotkania naszego cyklu - uczestnicy wspólnie przejdą do neobarokowej kamienicy, gdzie odnajdą secesyjne malarstwo na sklepieniu i ścianach. Po powrocie poznają tajniki druku 3D – podstawy tej techniki, związane z nią ciekawostki i ciekawe cechy drukarek trójwymiarowych. Dowiedzą się przy tym, jak za pomocą druku 3D można wykonywać modele obiektów architektonicznych.

- spotkanie odbędzie się w niedzielę 24 października w godz. 11:30 - 13:00
- oprócz Audytorium skorzystamy z przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1, w tym zaplecza niedostępnego na co dzień dla naszych gości
- liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
kliknij i kup karnet na cztery spotkania!

 

Po zakończeniu spotkania uczestnicy mają możliwość samodzielnego zwiedzania ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 (potrzebny będzie bilet dodatkowy dla rodzica/opiekuna – przy swobodnym zwiedzaniu nie zapewniamy opieki).

Karnety na serię czterech niedzielnych spotkań Naukowej Akademii CNiT EC1 kosztują 120 zł za osobę i są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz przez Internet.

⛹‍♀ Polecamy następujące wejścia piesze na teren kompleksu EC1 Łódź:
• od ul. Barbary Sass-Zdort (od strony ul. Jana Kilińskiego);
• od skrzyżowania ulic Juliana Tuwima i Dowborczyków.

Okolice Centrum Nauki i Techniki EC1 są objęte strefą płatnego parkowania, ale w niedziele postój jest bezpłatny. Można skorzystać z miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach lub na dworcu Łódź Fabryczna. Zapraszamy również na parking dla naszych gości (za okazaniem biletu), który znajduje się na ul. Dowborczyków 7.

☎ Dodatkowych informacji udziela Dział Obsługi Klienta EC1:
• tel. (+48) 42 600 61 00 wew. 1
• e-mail: informacja@ec1lodz.pl

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt