Ahoj przygodo! Łodzianin wyruszy w samotny rejs dookoła świata

Bez zawijania do portów i żadnego wsparcia z zewnątrz. W taki właśnie sposób żeglarz Rafał Moszczyński zamierza odbyć rejs dookoła świata. Zaplanowaną na 150 dni podróż odbędzie 9,5 metrowym jachtem Caravela 950, z pokładem zmodyfikowanym do żeglugi oceanicznej. Oficjalnie wyprawa pod hasłem "Solo Non-Stop dookoła świata 2019" rozpocznie się w listopadzie przyszłego roku.

Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska - fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Dotychczas niespełna setce żeglarzy z całego świata udało się ukończyć samotny rejs dookoła kuli ziemskiej bez zawijania do portów. Pierwszym Polakiem i trzecią osobą w historii, która dokonała tego wyjątkowego wyczynu, był pochodzący z Radziszowa kapitan Henryk Jaskuła. Już niedługo to elitarne grono żeglarzy może powiększyć się o kolejnego członka. Do samotnego rejsu dookoła globu, w 40. rocznicę sukcesu Henryka Jaskuły, przygotowuje się łodzianin Rafał Moszczyński.

- Chcę udowodnić, że mimo iż Łódź nie ma wielkiej wody, wychowuje dzielnych żeglarzy. Jestem łodzianinem od pokoleń, to miasto jest dla mnie najpiękniejsze i pragnę je godnie reprezentować na wodzie. Czeka mnie trudna żegluga, ale mam doświadczenie i determinację, by podjąć wyzwanie samotnego rejsu dookoła świata. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w marcu 2020 roku zameldujemy się w Gdyni, spełniając tym samym swoje marzenie - zapowiada Rafał Moszczyński.

Cel łodzianina to okrążenie ziemi w 150 dni bez zawijania do portów, tą samą trasą, którą wybrał Henryk Jaskuła w 1979 roku. Plan wyprawy zakłada wypłynięcie z Gdyni i kontynuowanie rejsu przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, Przylądek Horn, a następnie powrót tą samą trasą do Gdyni. Przygotowywany specjalnie na potrzeby rejsu jacht ma 9,5 metra długości, 3-metrowy kil oraz maszt o wysokości 12 metrów. Zbudowana z włókien węglowych i żywic poliestrowych łódka będzie mogła rozwinąć prędkość 12-15 węzłów.

Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Łódź powstała dzięki determinacji oraz odwadze i ten duch jest wśród naszych mieszkańców wciąż bardzo silny. Ale zmierzenie się samotnie przez 150 dni z oceanem to jest wyczyn, który zasługuje na szczególną uwagę i wyjątkowe kibicowanie. Dzięki wyprawie pana Rafała, Łódź będzie widoczna na oceanach świata i obserwowana przez wszystkich miłośników żagli - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, życząc żeglarzowi powodzenia.

Rafał Moszczyński to łodzianin z Bałut, żeglarz regatowy, złoty medalista mistrzostw świata klasy micro w dywizji Cruiser i Racer, zwycięzca regat oceanicznych samotników Transatlantyk 2016, czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro.

Polecane aktualności

Konferencja prasowa poświęcona akcji "Zima 2019" - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Akcja "Zima 2019". Sprawdź, gdzie zgłaszać śliskie chodniki i zasypane ulice

Monika Pawlak / BRPiNM

Dotychczas ponad 6,3 mln zł kosztowała budżet miasta akcja "Zima 2019", czyli ośnieżanie,... więcej

100 nowych mieszkań powstaje na Starym Polesiu - fot. Stefan Brajter / UMŁ

100 nowych mieszkań na Starym Polesiu

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

102 mieszkania powstaną dzięki inwestycji przy ul. Legionów 66, gdzie z udziałem prezydent Hanny... więcej

Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej upamiętnia miejsce, w którym rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku. - fot. Andrzej Janecki

Szlakiem powstańców styczniowych

Andrzej Janecki, Katarzyna Zielińska / BPKSiT

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego młodzież z łódzkich szkół i przedstawiciele władz oraz... więcej

Na zdjęciu prezydent Łodzi oraz przedstawicielki realizatorów programu - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rusza nowy nabór do program "In vitro w Łodzi"

Marlena Kamińska / BPKSiT

Wraz z początkiem lutego rozpoczyna się nowy nabór par do miejskiego programu in vitro. więcej

Restauracja „Quale” otrzymała najwyższą w Łodzi ocenę w najnowszej edycji przewodnika Gault & Millau 2019 i zdobyła dwie czapki oraz 14 na 20 możliwych punktów. - fot. Archiwum UMŁ

Łódź staje się gastronomiczną potęgą

Marlena Kamińska / BPKSiT

Łódzka gastronomia jest coraz potężniejsza. A w gronie restauracji polecanych w Żółtym Przewodniku... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.