Ahoj przygodo! Łodzianin wyruszy w samotny rejs dookoła świata

Bez zawijania do portów i żadnego wsparcia z zewnątrz. W taki właśnie sposób żeglarz Rafał Moszczyński zamierza odbyć rejs dookoła świata. Zaplanowaną na 150 dni podróż odbędzie 9,5 metrowym jachtem Caravela 950, z pokładem zmodyfikowanym do żeglugi oceanicznej. Oficjalnie wyprawa pod hasłem "Solo Non-Stop dookoła świata 2019" rozpocznie się w listopadzie przyszłego roku.

Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska - fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Dotychczas niespełna setce żeglarzy z całego świata udało się ukończyć samotny rejs dookoła kuli ziemskiej bez zawijania do portów. Pierwszym Polakiem i trzecią osobą w historii, która dokonała tego wyjątkowego wyczynu, był pochodzący z Radziszowa kapitan Henryk Jaskuła. Już niedługo to elitarne grono żeglarzy może powiększyć się o kolejnego członka. Do samotnego rejsu dookoła globu, w 40. rocznicę sukcesu Henryka Jaskuły, przygotowuje się łodzianin Rafał Moszczyński.

- Chcę udowodnić, że mimo iż Łódź nie ma wielkiej wody, wychowuje dzielnych żeglarzy. Jestem łodzianinem od pokoleń, to miasto jest dla mnie najpiękniejsze i pragnę je godnie reprezentować na wodzie. Czeka mnie trudna żegluga, ale mam doświadczenie i determinację, by podjąć wyzwanie samotnego rejsu dookoła świata. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w marcu 2020 roku zameldujemy się w Gdyni, spełniając tym samym swoje marzenie - zapowiada Rafał Moszczyński.

Cel łodzianina to okrążenie ziemi w 150 dni bez zawijania do portów, tą samą trasą, którą wybrał Henryk Jaskuła w 1979 roku. Plan wyprawy zakłada wypłynięcie z Gdyni i kontynuowanie rejsu przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, Przylądek Horn, a następnie powrót tą samą trasą do Gdyni. Przygotowywany specjalnie na potrzeby rejsu jacht ma 9,5 metra długości, 3-metrowy kil oraz maszt o wysokości 12 metrów. Zbudowana z włókien węglowych i żywic poliestrowych łódka będzie mogła rozwinąć prędkość 12-15 węzłów.

Kciuki za powodzenie rejsu trzymać będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Łódź powstała dzięki determinacji oraz odwadze i ten duch jest wśród naszych mieszkańców wciąż bardzo silny. Ale zmierzenie się samotnie przez 150 dni z oceanem to jest wyczyn, który zasługuje na szczególną uwagę i wyjątkowe kibicowanie. Dzięki wyprawie pana Rafała, Łódź będzie widoczna na oceanach świata i obserwowana przez wszystkich miłośników żagli - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, życząc żeglarzowi powodzenia.

Rafał Moszczyński to łodzianin z Bałut, żeglarz regatowy, złoty medalista mistrzostw świata klasy micro w dywizji Cruiser i Racer, zwycięzca regat oceanicznych samotników Transatlantyk 2016, czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro.

Polecane aktualności

Czekają nas koncerty najpopularniejszych artystów nie tylko z Polski - fot. z arch. UMŁ

Poznaj pierwsze muzyczne gwiazdy Urodzin Łodzi 2018

Konrad Ciężki / BRPiNM

595. Urodziny Łodzi będą prawdziwym świętem muzyki. 28 i 29 lipca 2018 r. na scenie na Placu... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent Tomasz Trela wręczyli najzdolniejszym uczniom świadectwa z biało-czerwonym paskiem - fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

"Po tym trudnym roku pracy przychodzi czas odpoczynku". Miejskie zakończenie roku szkolnego

Karolina Szamburska / BPKSiT

W szkołach zadzwoniły dziś ostatnie dzwonki zwiastując rozpoczynające się wakacje. Prezydent Łodzi... więcej

Tramwajowa Linia Turystyczna to jedna z atrakcji letniego zwiedzania Łodzi - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Piesze Metro, Tramwajowa Linia Turystyczna i Kino w tramwaju. Oto atrakcje uprzyjemniające zwiedzanie Łodzi

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Przy planowaniu wycieczek po Łodzi zachęcamy do korzystania z przelicznika, który ułatwi określenie... więcej

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje" odbywa się w Łodzi od 2011 roku - fot. z arch. UMŁ

Tańce, śpiewy i muzyka narodów. Rozpoczynają się Folkowe Inspiracje

Anna Janocha / BPKSiT

Tradycyjne pieśni w nowoczesnych aranżacjach, współczesne tańce inspirowane kulturą ludową,... więcej

Służby mundurowe i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk radzą, jak bezpiecznie spędzić wakacje - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jak spędzić bezpiecznie wakacje? Oto kilka porad

Tomasz Walczak / BPKSiT

Patrole konne, piesze i rowerowe, półkolonie i programy profilaktyczne to sprawy, związane z... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.