Ambitnie – Odważnie – Innowacyjnie – Angażująco. Nowy sezon w AOIA

Nowy program, odświeżony repertuar Sceny 77 oraz kolejna edycja Dotknij Teatru. Jaki będzie nadchodzący sezon w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych? 

Ambitnie – Odważnie – Innowacyjnie – Angażująco  czyli w skrócie AOIA. Promocyjne hasło jest deklaracją, ale również zobowiązaniem dla sceny, pamiętającej dokonania Teatru 77. Kuratelę nad jej repertuarem objęli łódzcy artyści: Marcin Brzozowski - aktor, reżyser, profesor łódzkiej Filmówki oraz Michał Ratajski – choreograf, performer i pedagog tancerz. Dzięki nim i obecności projektu Dotknij Teatru, AOIA rozpoczyna budowę silnego partnerstwa łódzkiej alternatywy teatralnej i tym samym zapewnia kontynuację kontrkulturowej tradycji miejsca przy ulicy Zachodniej 54/56, zapoczątkowanej przez legendarny Teatr 77.

Zaplanowany do 29 września repertuar ma charakter kampanii, która  streszcza wszystkie kierunki nowej strategii. Jej misją jest prezentowanie wydarzeń  aktywnych społecznie, interweniujących, zaangażowanych w miasto i rzeczywistość.

Nadchodzące wydarzenia:

20 września /pt /godz.19.15/ dla widzów 18+/ koncert/ Bisz.

Silna hip-hopowa artystyczna osobowość Bisza gwarantuje  emocje i mocny wgląd w rzeczywistość. Jego duet z Radexem jest bezkompromisowy. Autentyczny. Oryginalny.Fatalizm, nihilizm, słomki z bambusa. „To przeświadczenie o niemożliwości znaczącej zmiany jest dojmujące. Albo idziemy na wojnę ze światem, który tratuje nas swoim owczym pędem, czyniąc z nas śmiesznych bohaterów jednodniowego nagłówka, albo wymieniamy słomki na bambusowe i dbamy o ekologię swojej niszy, którą prędzej czy później i tak zaleje potop - czy to populistycznej polityki, masowej kultury czy naturalnych katastrof” - Bisz.

21 września/ sb/ godz. 19.15/ dla widzów dorosłych/ spektakl gościnny/ I rozstawili namiot wśród nas Teatr Ósmego Dnia/Poznań . Otwarcie Galerii Teatru 77/koncert Pryzma

Bohaterkami spektaklu są dwie kobiety, które na pozór niewiele łączy: Judith Malina oraz Elżbieta Zielińska. Pierwsza z nich to artystka i rewolucjonistka żydowska, współzałożycielka jednego z najsłynniejszych teatrów awangardowych – The Living Theatre. Kilka lat temu eksmitowano ją z siedziby teatru. Trafiła do domu opieki społecznej i tam niedawno zmarła. Elżbieta Zielińska to bezdomna, która przez kilka lat mieszkała na trawniku między torami tramwajowymi a przelotową ulicą Poznania. Kiedy przewieziono ją do domu opieki w Gdańsku, uciekła stamtąd i ślad po niej zaginął. Spektakl jest również opowieścią o aktorach.

Teatr Ósmego Dnia z Poznania to jedna z najsłynniejszych grup teatralnych w Polsce, której początki sięgają 1964 roku. „Ósemki” od lat realizują spektakle, projekty edukacyjne, warsztaty teatralne, spotkania i dyskusje z niezależnymi twórcami, a wspierają młodych artystów. Niezmiennie od lat 90.

22 września/ nd/ godz 12.00/ familijny spektakl interaktywny/ Najmniejszy teatr świata reż. E. Łukasiewicz, P. Jaszczak, M. Ratajski/ START PROJEKTU.

„Najmniejszy teatr świata” to edukacyjny projekt teatralny, zapoczątkowany w 2017 roku w Teatrze Szwalnia (filia Poleski Ośrodek Sztuki). Służy prezentacji miniatur scenicznych, których kameralność i minimalizm spełnią priorytetową rolę budowania atmosfery i bliskiego kontaktu z widzem.

W programie trzy impresje:

„Królowa śniegu”  - historia odwiecznej walki dobra ze złem, opowiedziana za pomocą przedmiotów i produktów dostępnych w każdym polskim domu.
Reżyseria i wykonanie: Ewa Łukasiewicz.

„O dziewczynce, która niczego się nie bała” - miniatura sceniczna na jedną aktorkę, jedną lalkę i mroczny teatr cieni. Historia Herty - dziewczyny, która niczego się nie boi. Czy to oznacza, że jest naprawdę odważna?
Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Tekst: Magdalena Żarnecka
Wykonanie: Magdalena Prochasek.

„Marzenka” - o dziewczynce zaklętej w smutku i monotonii dnia codziennego. Do czasu pewnej nocy, której wyrusza w senną podróż po zakątkach wyobraźni i marzeń. Czy uda jej się odzyskać dziecięcą radość, kreatywność i twórcze myślenie?
Reżyseria: Michał Ratajski, Emilia Biskupik.

25 – 29 września/ dla amatorów teatru tańca/ Fru Festiwal org. Teatr Tańca Kijo/Aoia.

13. edycja FRU Festival to przede wszystkim solidne warsztaty skoncentrowane na technice kontakt improwizacji (blok poranny), oraz jej performatywnej stronie (blok popołudniowy). Nie zabraknie długich eksperymentalnych jam-ów z muzyką na żywo, oraz strukturami do improwizacji na otwartej scenie FRU (blok wieczorny). Idea FRU Festiwalu zakłada przybliżenie i eksplorowanie Kontakt Improwizacji (KI) jako formy tańca powstałej w latach 70-tych minionego stulecia w USA.


Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych powstał 1 kwietnia 2005 r. z połączenia dwóch łódzkich placówek kultury: Ośrodek Inicjatyw Artystycznych „Teatr 77” i Akademicki Ośrodek Kultury. Od początku stara się harmonijnie łączyć ich dawną specyfikę, równocześnie tworząc nowe, oryginalne formy uczestnictwa w kulturze. Odremontowany i rozbudowany budynek dawnego „Teatru 77” stwarza możliwości dla działania w różnych obszarach sztuki. Podstawą tych działań jest wielofunkcyjna sala teatralna; oprócz niej Ośrodek posiada salę prób, foyer, pracownie warsztatowe i kawiarnię.  Oferta AOIA skierowana jest w głównej mierze do środowisk studenckich, młodzieży szkolnej, młodej inteligencji.  Zadania edukacyjne realizowane są m.in. poprzez realizację cyklu spektakli ("Lekcje teatralne"), warsztaty (plastyczne, muzyczne), spotkania dyskusyjne. Ośrodek umożliwia promocję młodym twórcom, pomaga w debiucie (wernisaże, poezja). Z kolei teatr realizowany w Ośrodku (kameralne spektakle, pantomima, kabaret) nie jest celem samym w sobie: stanowi środek umożliwiający dotarcie do młodego widza i uzupełnienie jego wiedzy.

Otwartość Ośrodka na rozmaite inicjatywy zewnętrzne owocuje przyciąganiem grup twórczych, zespołów, środowisk (nie tylko artystycznych, także naukowych, społecznych, itp). Współpracę z Ośrodkiem podjęły już studenckie koła naukowe, szkoły, stowarzyszenia, grupy literackie, zespoły muzyczne, grupa Teatr "Fabryczny", etc...  Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych utrzymuje równowagę pomiędzy działalnością własną (autorską) i "gościnną". Ta druga jest sposobem na wyłanianie i nawiązywanie współpracy z nowymi, ciekawymi twórcami i ich inicjatywami, a także na promocję młodej placówki w mieście.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt