Apartamentowce zamiast ruin - nowe inwestycje budowlane w Łodzi [WIZUALIZACJE]

Inwestycje budowlane to nie tylko spektakularne projekty z wielomilionowymi budżetami. Często – zwłaszcza w mikroskali – na estetykę miasta wpływają przedsięwzięcia drobniejsze od tych największych. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Łódź w budowie -  fot. mat.pras.
Inwestycja przy ul. Więckowskiego 12 , fot. mat.pras.

Padł rekord ilości remontów

Na istniejącym już od siedmiu lat na Facebooku profilu „Miasto Tysiąca Kamienic”, który skrupulatnie odnotowuje przede wszystkim remonty łódzkich domów, 31 grudnia ukazało się podsumowanie minionego roku. Według jego autorów, w 2021 r. w łódzkich kamienicach przeprowadzono (lub rozpoczęto) aż 186 prac remontowych o różnym zakresie, co jest wynikiem rekordowym w siedmioletniej historii „Miasta Tysiąca Kamienic” (wcześniejszy rekord wynosił 166 remontów, wynik z 2016 r.). Skrupulatne zestawienie wylicza, że wyremontowano frontowe elewacje aż 50 budynków, rozpoczęto 43 remonty generalne – 16 w ramach gminnego programu rewitalizacji i 27 w budynkach prywatnych. Cieszą zwłaszcza te ostatnie, m.in.  przy ul. Nawrot 13, ul. Nawrot 34, ul. Roosevelta 9, ul. Kilińskiego 100, ul. Orlej 17/19 czy ul. Fabrycznej 7. Inwestycje prywatne te uzupełniają miejski program rewitalizacji, a ich efekty będą zmiany widoczne gołym okiem. Każdy wyremontowany dom zmienia wizerunek okolicy.

Budowy małe i większe

W gęsto zabudowanym centrum Łodzi nie brak też inwestycji wznoszonych od podstaw. Jedną z najciekawszych jest „Biała Kamienica”, dom wielorodzinny, jaki stanie przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Budynek w stylu współczesnej kamienicy zbuduje Yuniversal Podlaskit. Budowa już się oficjalnie rozpoczęła, choć prace na działce jeszcze nie ruszyły. Projekt wzbudził w Łodzi rozgłos, głównie dzięki temu, że powstaje przy zdegradowanym rozbiórkami w latach 50. XX w. odcinku ul. Zachodniej. W pobliżu powstaje przystanek Łódź Śródmieście, który PKP PLK wznosi na trasie kolejowego tunelu średnicowego, a wręcz po sąsiedzku rewitalizowana jest kamienica przy ul. Zachodniej 76, która zmieni się w nową miejską bibliotekę.

Działka znajdująca się przy ul. Zachodniej aż prosiła się o remont

Kolejnym przykładem może być ul. Mielczarskiego, gdzie obok czterech kamienic, jakie zostaną wyremontowane w programie rewitalizacji (przebudowa czeka też samą ulicę), wyrosną również nowe domy. Budowa pierwszego z nich już trwa, przy ul. Mielczarskiego 9 grupa prywatnych inwestorów występujących jako spółka AVA Development wznosi 6-piętrowy dom wielorodzinny z 39 mieszkaniami i 2 lokalami użytkowymi. Po sąsiedzku, przy ul. Mielczarskiego 11, nowy budynek zamierza wznieść Revisit Home (remontuje kamienicę przy ul. Tuwima 48, wznosi kolejną przy ul. Kilińskiego 12, a przy ul. 6 Sierpnia wybudowała akademik). Ma tam stanąć sześciokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem, 70 lokalami mieszkalnymi i 600 mkw. powierzchni użytkowej na parterze.

Budowa apartamentowca przy ul. Mielczarskiego 9 to projekt prywatnych inwestorów

Sporo buduje się przy ul. Wólczańskiej. W marcu 2021 ruszyły inwestycje mieszkaniowe przy ul. Wólczańskiej 188 (80 mieszkań, 6 lokali użytkowych – 3D Development) i ul. Wólczańskiej 284 (docelowo 186 mieszkań – Ezbud), w drugiej połowie roku rozpoczęła się budowa apartamentowca przy ul. Wólczańskiej 161 (na rogu z ul. Żwirki). Niedaleko, bo przy ul. Stefanowskiego 24, powstaje już nowe osiedle łódzkiego dewelopera Real Development – inwestycja „Platon” (163 mieszkania). A to tylko kilka przykładów. Lista trwających w Łodzi budów zajęłaby całą tę stronę. Jak już przytaczaliśmy, w Łodzi toczy się obecnie – na różnych etapach realizacji – ponad 170 inwestycji mieszkaniowych

Zobacz także

Polecane aktualności

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Łódź edu kul | „Przystań w Teatrze" najnowszy program Teatru Arlekin

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Mamy w Łodzi kilka teatrów. Wśród nich jest nieduży – ale wielce sprytny, Arlekin. I jak w commedia... więcej

Łódź edu kul | „Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać. Całoroczne rozbudzanie empatii”.

Wydział Kultury

Pod tym hasłem zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotował blisko 50 wydarzeń i... więcej

 -  materiał Stowarzyszenia Topografie

Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

Wydział Kultury

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie... więcej

Łódź edu kul | warsztaty CHOREI i Fabryki Sztuki dla szkół

Wydział Kultury

Przez ostatnie cztery miesiące – od września do grudnia 2021 – artyści Teatru CHOREA i edukatorzy z... więcej

Kontakt