Artur Szyk - człowiek dialogu

W Muzeum Książki Artystycznej można oglądać niezwykłą wystawę na 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej, przybliżającą postać nietuzinkowego artysty – łodzianina.

Artur Szyk miał niezwykły talent do opowiedzenia całej historii w kilku kreskach. Wspaniały polsko-żydowski artysta urodzony w Łodzi, który sam siebie nazywał żołnierzem sztuki, w 1920 roku był szefem propagandy Armii w Łodzi.

W Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24) można jeszcze do 28 sierpnia oglądać przygotowaną przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi wystawę „Artur Szyk – człowiek dialogu" przygotowaną z okazji 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej. Przy okazji prezentowany jest też wspaniały projekt książki „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921" z wojennymi plakatami. Wystawa jest otwarta codziennie w godzinach 11-16.

Projekt „Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą" dofinansowany w ramach programu „Niepodległa", opowiada o Bitwie Warszawskiej poprzez przypomnienie niezwykłej postaci łodzianina – Artura Szyka (1894-1951). Ten uhonorowany m.in. Orderem Odrodzenia Polski artysta grafik, ilustrator książek, karykaturzysta, polski patriota, który zasłynął z wybitnych karykatur nazistów w trakcie II wojny światowej, w 1919 roku przysłużył się Wojsku Polskiemu, jako kierownik artystyczny wydziału propagandy Armii w Łodzi.

Z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi wystawa pojedzie do Zgierza i 1 września zostanie otwarta w zgierskim Domu Tkacza, a 17 września - w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach.

Ponadto, dzięki projektowi odbędzie się gra miejska po Łodzi, spacer po Łodzi śladami Artura Szyka, spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi oraz webinar – spotkanie z kolekcjonerem dzieł Szyka - Irvinem Ungarem.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt