Artystyczne podwórko Wojciecha Siudmaka gotowe. Zobacz, jak wygląda

Drugiego takiego nie ma w całym kraju. Baśniowy świat Wojciecha Siudmaka został przeniesiony nowatorską technologią na elewacje wielkomiejskiej, łódzkiej kamienicy przy ul. Więckowskiego 4

Drugiego takiego nie ma w całym kraju. Baśniowy świat Wojciecha Siudmaka został przeniesiony nowatorską technologią na elewacje wielkomiejskiej, łódzkiej kamienicy przy ul. Więckowskiego 4
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Spotykamy się dzisiaj w wyjątkowym miejscu. Miejscu, które stanie się za chwilę bardzo ważnym punktem na mapie miasta, miejscem chętnie odwiedzanym i rozpoznawalnym. Dzisiaj otwieramy dla łodzian kolejne artystyczne podwórko. Tę przestrzeń odmienił Wojciech Siudmak, a na ścianach pojawiły się jego wspaniałe, baśniowe światy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Program remontowy Mia100 Kamienic odmienił oblicze Śródmieścia Łodzi, a łodzianom stworzył komfortowe warunki do mieszkania. Ale ten program to nie tylko remonty. W Łodzi odnowa wielkomiejskiej zabudowy została połączona ze sztuką. Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej przy ul. Piotrkowskiej zachwyca i bardzo szybko wpisał się w pejzaż miasta. Po nim - w kolejnym podwórku - zagościli "Sąsiedzi" Isaaka Cordala, możemy ich spotkać przy ul. Traugutta.

Trzecie podwórko powstało dzięki Wojciechowi Siudmakowi. Na elewacjach pojawiły się baśniowe światy z obrazu „Narodziny dnia”.

- Technika, jaką wykorzystaliśmy do przeniesienia obrazu artysty na elewacje kamienic jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy – mówi Hanna Zdanowska.

- Bardzo się cieszę z tej realizacji. Jak widać, efekt kolorystyczny na elewacjach różni się od tego, który widać na obrazie, jest stonowany. Wszystko dlatego, że alchemia barw na płytkach objawia się dopiero po ich wypaleniu. I tutaj efekt jest wspaniały – mówi Wojciech Siudmak.

Trzecie artystyczne podwórko zostało oficjalnie otwarte w piątek w samo południe. Za jego wykonanie odpowiedzialna była grupa Tubądzin. – Żeby stworzyć płyty z obrazem Wojciecha Siudmaka wstrzymaliśmy normalną produkcję. Warto było – mówi Amadeusz Kowalski, wiceprezes zarządu grupy Tubądzin.

Autorami projektu realizacji montażu elementów ceramicznych z nadrukowaną na nich formą plastyczną będącą instalacją dzieła Wojciecha Siudmaka na elewacjach wewnętrznych kamienicy przy ul.  Więckowskiego 4 w Łodzi wraz z elementami artystycznej dekoracji podwórka i elewacji frontowej są mgr inż. architekt Małgorzata Wachowicz i dr hab. inż. architekt Andrzej Wachowicz – wspólnicy Pracowni Autorskiej 28 spółka cywilna.

Podwórko można odwiedzać codziennie w godz. 8-22.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt