Badania profilaktyczne. Seniorze zadbaj o swoje zdrowie

Kończysz 60, 65 lat i właściwie nic Ci nie dolega. Ale przecież organizm eksploatowany przez tyle lat może wymagać interwencji lekarza. Jakie badania powinieneś wykonać? Czy powinieneś zapisać się do poradni geriatrycznej?

materiały prasowe
Oprócz badań laboratoryjnych, należy wykonać szereg innych badań diagnostycznych.
2 zdjęcia
materiały prasowe
materiały prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

— Standardem, dla każdego, w każdym wieku a więc dla seniora również jest wykonanie morfologii, która oceni stan czerwonych krwinek czy leukocytów. Jeśli w tym pierwszym, podstawowym badaniu wyjdą anomalie to one nas nakierują na dalszą diagnostykę — mówi Anna Rżanek, lekarz w Poradni Geriatrycznej w Miejskim Centrum Medycznym „Jonschera”.

Jakie badania profilaktyczne wykonać?

Doktor Rżanek wymienia kolejne badania laboratoryjne, które koniecznie należy wykonać, gdy się kończy 60 lat: badanie ogólne moczu, glukoza z krwi żylnej na czczo oraz poziom kreatyniny, który pokaże nam wydolność nerek. Kolejnym krokiem jest badanie poziomu elektrolitów, czyli zawartość we krwi takich pierwiastków jak sód, potas, magnez czy wapń. Do tych standardowych badań należy też lipidogram, który określa m.in. poziom cholesterolu. Lekarz geriatra sugeruje również sprawdzenie poziomu hormonu TSH, w kierunku ewentualnych chorób endokrynologicznych.

Senior, poza badaniami laboratoryjnymi, powinien wykonać szereg innych badań diagnostycznych.

— Na pewno zleciłabym EKG spoczynkowe, a następnie USG jamy brzusznej, tu koniecznie z uwzględnieniem miednicy mniejszej. W przypadku kobiet możemy w ten sposób obejrzeć stan miednicy i jajników, a u mężczyzn pęcherza i gruczołu krokowego. Nie są to badania inwazyjne, a lekarzowi dają ogrom wiedzy. Zleciłabym też wykonanie rentgena klatki piersiowej, tzw. PA, gdy promieniowanie przenika najpierw przez tył, a potem przez przód naszego ciała oraz w pozycji bocznej. Dziś już właściwie nie ma takich profilaktycznych badań RTG klatki piersiowej, a pacjenci mają wiele zaniedbanych schorzeń choćby wynikających z palenia papierosów. Poleciłabym też wykonanie badania kału na zawartość krwi utajonej — dodaje dr Rżanek.

Gdzie uzyskać skierowanie na badania lekarskie?

Pamiętajmy, że wszystkie podstawowe badania laboratoryjne, RTG, USG czy EKG wykonamy bezpłatnie, ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.

— Gdy skończymy 65 lat, nasz lekarz rodzinny może też nas skierować do poradni geriatrycznej. Tu naszym pacjentem zajmujemy się całościowo, holistycznie, choć oczywiście korzystamy z konsultacji kardiologa, endokrynologa i każdego innego koniecznego specjalisty. Pamiętajmy bowiem, że lekarz danej specjalizacji leczy nas z jednej konkretnej choroby, zaś my, geriatrzy, staramy się skorelować ze sobą np. sześć różnych chorób i znaleźć rozwiązanie, gdy lek, powiedzmy na ciśnienie, nie współgra z medykamentem branym na stawy. I drogi seniorze, pamiętaj, gdy lekarz rodzinny wysyła Cię do geriatry, to nie ma się co obrażać. To nie oznacza, że jesteś już tak stary, a wręcz przeciwnie bardzo często jesteś dziarski, sprężysty, a lekarz mojej specjalizacji pomoże Ci utrzymać się w znakomitej formie jeszcze wiele, wiele lat — zachęca Anna Rżanek.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt