Bezpieczna Łódź. Rozbudowujemy sieć monitoringu miejskiego

Dzięki głosom łodzian w Budżecie Obywatelskim kamery już niebawem staną w kolejnych lokalizacjach.

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

- W tym roku będziemy budować 15 nowych kamer monitoringu miejskiego. Urządzenia będą umieszczone w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Zainstalowane zostaną w 7 punktach na osiedlu Bałuty Doły, 2 punktach na Kozinach i 1 na osiedlu imienia Montwiłła-Mireckiego. Dzięki głosom mieszkańców w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego od 2016 roku zamontowano 108 kamer w 35 lokalizacjach. Punkty kamerowe składają się z kamer stałoobrotowych bądź pozycyjnych. W niektórych punktach pojawiły się też głośniki, z których możemy wysyłać komunikaty do osób zachowujących się nieodpowiednio. Kamer przybywa z roku na rok i mam nadzieję, że dzięki głosom mieszkańców w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego będzie ich jeszcze więcej – powiedział Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.

Od 2016 roku, kiedy zadanie monitoringu miejskiego pojawiło się w Budżecie Obywatelskim, kamery zamontowano na terenie osiedla Bałuty Centrum (4 punkty), Parku Podolskim (łącznie 7 punktów), Górniaku (4 punkty), Nowosolnej (2 punkty), osiedlu imienia Montwiłła Mireckiego (łącznie 3 punkty), Kozinach (2 punkty), Śródmieściu Wschód (3 punkty) oraz Śródmieściu Katedralna (10 punktów).

W 2020 roku System Monitoringu Miejskiego wzbogacił się o 91 kamer i 2 punkty SOS w 35 miejscach. Część z nich to urządzenia, na których instalację mieszkańcy Łodzi głosowali w Budżecie Obywatelskim. Takich jest 18 punktów: w parku Podolskim, pasażu Abramowskiego, na Kozinach i osiedlu imienia Montwiłła-Mireckiego. Łączna wartość tych zadań wyniosła 1 559 353 złotych. Ubiegłoroczny montaż pozostałych 17 punktów finansowany był ze środków własnych i wyniósł 1 225 385 złotych. Kamery zainstalowano na Kozinach i osiedlu Bałuty-Doły.

Obecnie cały Systemu Monitoringu Miejskiego liczy 750 kamer rozmieszczonych w 270 punktach na terenie Łodzi. Korzysta z nich Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji oraz podległe im komisariaty, a także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W systemie zarejestrowanych jest 482 użytkowników z tych instytucji korzystających z dostępu do zasobów systemu oraz jego archiwum.

- Kamery montowane w parkach to urządzenia najnowszej linii produkcyjnej. Pozwalają one na obserwowanie zdarzeń również w nocy. Mamy kamery obrotowe i pozycyjne, czyli operator widzi cały czas to, co dzieje się wokół  i w danym miejscu. Jeśli coś go niepokoi, to kamerą obrotową może zbliżyć pole obserwacji i ma bardziej szczegółowy obraz – powiedział Ryszard Kozłowski, zajmujący się Systemem Monitoringu Miejskiego w Straży Miejskiej w Łodzi.

Operatorzy Straży Miejskiej w Łodzi obsługują System Monitoringu Miejskiego za pomocą 11 stanowisk oglądowych. Dwa z nich znajdują się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a 9 w siedzibie Straży Miejskiej przy ul Wólczańskiej 121/123. Na stanowiskach w systemie pracy zmianowej 12-to godzinnej pracuje łącznie 27 operatorów, w tym 7 strażników i 20 pracowników cywilnych.

Operatorzy ujawnili zarejestrowali i przekazali do realizacji w kolejnych latach następujące liczbę zdarzeń:

  • 2015 - 2 678
  • 2016 - 3 331
  • 2017 - 5 104
  • 2018 - 5 236
  • 2019 - 4 284
  • 2020 - 3 421

Dominujące zdarzenia są związane z zakłócaniem ładu i porządku oraz wykroczeniami w ruchu drogowym.

- Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakich zależy mieszkańcom Łodzi. Dzięki ich poparciu projekty montażu monitoringu w Parku Podolskim wygrywały. Mamy w planie kolejne odcinki i zadania. Zostały one umieszczone w Planie dla Osiedli. Pani Prezydent również widzi potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, więc mam nadzieję, że plany te będą realizowane. Widzę też możliwość realizacji tych zadań w partnerstwie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zarzew”, której jestem zarządcą - dodał radny Bogusław Hubert, wnioskodawca projektów do Budżetu Obywatelskiego, polegających na montażu monitoringu w Parku Podolskim.

Polecane aktualności

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... więcej

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić... więcej

Wiosenne zajęcia MOSiR

MOSiR Łódź przygotował nową ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych online i na świeżym powietrzu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Łódź przygotował nową ofertę wiosennych zajęć sportowych i... więcej

Międzynarodowego Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych - plakat

Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych

informacja prasowa

Jak zachować trwałą zdolność rozwoju współczesnego miasta odwołując się do jego dziedzictwa i w... więcej

 -  Fot. UMŁ

Nietypowa resocjalizacja. Cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej posprzątany przez podopiecznych łódzkiego kuratora

Tomasz Walczak / BRP

Od 2018 roku podopieczni Kuratora Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w ramach prac resocjalizacyjnych... więcej

Kontakt