Bezpieczny przedszkolak w Łodzi

Mimo pandemii łódzcy strażnicy miejscy prowadzą zajęcia dla najmłodszych łodzian.

Zajęcia „Bezpieczny przedszkolak” -  fot. SM w Łodzi
Funkcjonariusze łódzkiej straży miejskiej prowadzą zajęcia z programu „Bezpieczny przedszkolak” , fot. SM w Łodzi

Łódzcy funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki Społecznej straży miejskiej prowadzą zajęcia z programu „Bezpieczny przedszkolak”. Spotkania z najmłodszymi łodzianami odbywają się w reżimie sanitarnym.

W tym roku szkolnym łódzcy strażnicy spotkali się już z przedszkolakami z Przedszkoli Miejskich nr: 5, 7, 9, 13, 15, 17, 22, 35, 39, 42, 44, 47, 52, 58, 74, 76, 88, 89, 105, 118, 119, 122, 125, 126, 128, 129, 146, 163, 174, 183, 185, 202, 207, 218, 223, 228, 229, 233, 235, Galilelo oraz Kolorowe Kredki. Odwiedzą też przedszkola nr 54, 159, 165, 171, 176, 200, 208, 214.

 - Nasza rzeczywistość uległa znacznej zmianie. Niemniej my ze swej strony cały czas staramy się nie tracić kontaktu z najmłodszymi mieszkańcami miasta. Dlatego też biorąc sobie do serca wszelkie obostrzenia, przestrzegając reżimu sanitarnego, jak dezynfekcja rąk, maseczki i odpowiednia odległość, spotykamy się z dziećmi podczas zajęć z tematem szeroko rozumianego bezpieczeństwa jakim jest „Bezpieczny przedszkolak”. Rozmawiamy o zagrożeniach dnia codziennego, jakie mogą napotkać dzieci podczas zabaw na podwórku, kiedy są same w domu, kim jest osoba obca oraz o konsekwencjach nieumiejętnego obchodzenia się ze zwierzętami. Poruszamy również temat ruchu drogowego w podstawowym zakresie, uczymy numerów telefonów alarmowych oraz jak należy się zachować, kiedy jesteśmy w niebezpieczeństwie - powiedziała Anna Jasińska, kierownik Referatu Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Łodzi.

Zgodnie z ustawą o strażach gminnych Referat Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Łodzi zajmuje się „inicjowaniem i uczestnictwem w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym”. Mając na względzie poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole i poza nią, podejmowane czynności w tym zakresie traktowane są jako priorytet.

- Realizujemy je między innymi przez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli, seniorów. Organizujemy alternatywne formy oddziaływań takie jak: gry, zabawy, konkursy, festyny, półkolonie letnie i zimowe. Programy profilaktyczne, które przygotowaliśmy adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej jak i przedszkolaków i zostały dostosowane do wieku poszczególnych grup odbiorców – dodała Violetta Sitek, z-ca kierownika Referatu Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Łodzi.

Tematyka prowadzonych przez łódzką straż miejską programów jest różnorodna. Są to m.in. Bezpieczny Przedszkolak; Tolerancja dla najmłodszych; Dziecko i ruch drogowy; Bezpieczeństwo w sieci; Czy mam problem? – uzależnienia; Młodzi Przeciw Przemocy; Przeciwdziałanie prostytucji i handel ludźmi. Prowadzone są także zajęcia z dziećmi, podczas których odbywają się edukacyjne gry terenowe. Dotyczą one np. „Bajkowej Łodzi”, a ich celem jest promocja rodzinnego miasta. Są też gry plenerowe na terenie Lasu Łagiewnickiego lub w łódzkich parkach.

Więcej informacji na temat działań Referatu Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Łodzi znajduje się na stronie internetowej www.strazmiejska.lodz.pl oraz na jego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/profilaktykastrazmiejska.

Polecane aktualności

„Opowieści z miasta Łodzi”

Rekordowy pod każdym względem. Fotofestiwal przed weekendem zamknięcia

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Rekordowa frekwencja i liczba wystaw oraz najobszerniejszy program w historii. Dobiega końca 20.... więcej

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady... więcej

Gala Stand-Up Comedy

Najbardziej rozchwytywani komicy w Polsce wystąpią w Łodzi

Jacek Słodziński / BPiNM

W sobotę będzie można ich zobaczyć w Atlas Arenie. Wiolka Walaszczyk, Mateusz Socha, Piotr Zola... więcej

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1

Kończy się generalna przebudowa kolejnej kamienicy na ulicy Gdańskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kiedyś była domem robotników z fabryki Poznańskiego, teraz są w niej nowoczesne mieszkania i zielone... więcej

sklep zoologiczny BAZYL

Łódź dba o koty wolno żyjące. Bezpłatna karma za ich sterylizację i kastrację

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W Łodzi jest 500 zarejestrowanych społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. Ze środków Łódzkiego... więcej

Kontakt