Bojownik, reformator, prezydent Łodzi. Dzień z Aleksym Rżewskim w stulecie prezydentury

W marcu przypadło 100-lecie objęcia prezydentury przez Aleksego Rżewskiego, jednego z najbardziej charyzmatycznych liderów w historii miasta Łodzi. W weekend na jeden dzień dawny ratusz miejski (dziś jeszcze Archiwum Państwowe w Łodzi) stał się ponownie ratuszem, w którym prezydent Rżewski przyjmował interesantów.

Aleksy Rżewski (Sławomir Macias) przyjmuje interesantów podnoszących sprawy Łodzi -  mat. UMŁ
Aleksy Rżewski (Sławomir Macias) przyjmuje interesantów podnoszących sprawy Łodzi , mat. UMŁ

Interaktywne przedstawienie, w wykonaniu aktorów Teatru Nowego mógł obejrzeć każdy, kto przyszedł do archiwum o godz. 11.15, 13.00 i 14.00. Rekonstruktor postaci Aleksego Rżewskiego (Sławomir Macias) przyjmował interesantów podnoszących sprawy Łodzi, które dla Łodzi roku 1919 były najpilniejsze. Rozmawiał m.in. z łódzką włókniarką o biedzie i trudnej sytuacji robotników, z przedstawicielem spółki tramwajarskiej oraz radnym miejskim. Dzięki tym scenkom goście "Dnia z Rżewskim" mogli przybliżyć sobie osiągnięcia prezydenta - reformatora: rozwinął na ogromną skalę łódzkie szkolnictwo, dokonał elektryfikacji ulic miasta, zapoczątkował miejskie wodociągi, organizował pomoc społeczną i warunki dla rozwoju fabryk. 

- Prezydent Aleksy Rżewski nie bez powodu nazywany jest ojcem nowoczesnej Łodzi . To dzięki niemu miasto tak zrujnowane po I wojnie światowej zaczęło bardzo szybko podnosić się z upadku - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając: - Łódź Aleksego Rżewskiego rozwijała się niezwykle dynamicznie. Sam Józef Piłsudski, przyjmując w 1920 r, honorowe obywatelstwo miasta Łodzi, oświadczył, że jest dumny z tego wyróżnienia bo "Łódź zdała swój egzamin z dojrzałości i wyróżniła się pracą twórczą na tle innych miast". 

Wzruszającym momentem była niespodziewana wizyta majora Tomasza Rżewskiego, wnuka prezydenta. Miał on wiele wspomnień dotyczących dziadka i przyznał, że jego historia znakomicie nadawałaby się na film.

Jedną z ze scen prawdziwie sensacyjnego życiorysu Aleksego Rżewskiego można było oglądać również na Piotrkowskiej. Grupa kaskaderów zrealizowała scenkę słynnej ucieczki Aleksego Rżewskiego z aresztowania, które miało miejsce w 1917 r. Rżewski obezwładnił wówczas jednego z eskortujących go żołnierzy pruskich, po czym uciekł tramwajem, którego rolę odegrał tym razem słynny miejski trambus. Mieszkańcy mieli możliwość przejażdżki zabytkowym pojazdem, przez okno którego śledzili przebieg wydarzeń z roku 1917.

Ponadto w Archiwum Państwowym można było zobaczyć dorobek kilku innych instytucji kultury, który wprowadzał w atmosferę mało zbadanego okresu po I wojnie światowej. Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę dokumentów, związanych bezpośrednio z osoba Aleksego Rżewskiego. Zobaczyć można też było wystawę planszową Muzeum Miasta Łodzi "Łódź w niepodległej" oraz stroje z początku lat 20. z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego.

Polecane aktualności

Łódź pamięta. Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów -  mat. UMŁ

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Główne uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i... więcej

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Zapraszamy na Łódzkie Regionalne Targi Pracy 2019

Informacja prasowa

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Miejską Areną Kultury i Sportu już po... więcej

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki

Informacja prasowa

Wysoki dźwig pojawił się na ul. Gdańskiej. W ciągu 4 dni wymieniony zostanie więźba dachowa budynku. więcej

Rosanna Gamson poprowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019  -  fot. Małgorzata Loeffler

Rosanna Gamson w Łodzi. Prowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej... więcej

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Kontakt