Briefing w sprawie ogłoszenia naboru na ławników do sądów powszechnych

Dzisiaj odbyła się konferencja, na której prezes Sądu Okręgowego oraz przewodniczący Rady Miejskiej zachęcali do kandydowania na ławników

Michał Błoński, Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi: Jesteśmy w czasie, w którym poszukujemy ławników do sądów powszechnych. Kadencja aktualnych ławników upływa w tym roku. W związku, z czym od przyszłego roku rozpoczyna się nowa czteroletnia kadencja. Ławnikami są osoby, które wraz z sędziami podejmują decyzję w ramach sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Zależy nam jako sądom, na tym, aby pozyskiwać osoby, które zaangażują się w proces wymiaru sprawiedliwości. Kampania na urząd ławnika rozpoczęła się w tym miesiącu i skończy się 30 czerwca. Zgłoszenia można wysyłać do Biura Aktywności Miejskiej. Wybory będą dokonywane przez Radę Gminy. W sądzie okręgowym potrzebujemy ok. 280 ławników. Łącznie w łódzkich sądach potrzebujemy 540 ławników. Możliwe jest, że skład ławniczy przegłosuje sędziego i wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej zapadnie zgodnie z tym co postanowią ławnicy. To pokazuje, jak ważny jest czynnik społeczny w sądownictwie.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: Zgodnie z zapisami ustawowymi, to Rada Gminy jest zobowiązana do wyboru ławników. Wybór nastąpi na sesji Rady Miejskiej w październiku. Jest szereg wymogów, które musi spełnić ławnik. Przede wszystkim musi być obywatelem polskim i korzystać z praw cywilnych i publicznych. Co więcej, musi mieć ukończone 30 lat i nie może przekroczyć 70 lat, a jego stan zdrowia nie może przeszkodzić mu w pełnieniu sprawowanej funkcji. Ławnicy mogą orzekać maksymalnie 12 dni w roku i dostaną z tego tytułu ekwiwalent w wysokości 130 zł. Jako przedstawiciel Rady Miejskiej chciałbym zaapelować do Łodzian o masowy udział w naborze na ławników. Jest to przejaw naszego obowiązku patriotycznego. Każdy z nas może zostać ławnikiem.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt