Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace konstrukcyjne już się zakończyły, dzięki czemu gołym okiem widać ogrom przedsięwzięcia.

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki - fot. Stefan Brajter
Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. , fot. Stefan Brajter

Za niewiele ponad rok nastąpi otwarcie łódzkiego Orientarium. Ta ogromna inwestycja ma powierzchnię 10 boisk piłkarskich. W ukończonym Orientarium na odwiedzających będzie czekało mnóstwo atrakcji i możliwość obserwowania ze zwierzętami na niespotykanych dotychczas warunkach.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi: - Niewątpliwie jednym z najbardziej widowiskowych miejsc będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów, który pozwoli nam wręcz zanurzyć się w wodzie.

Tunel, którego elementy powstały w Australii, będzie miał ponad 25 metrów długości. Jego montaż to złożona i precyzyjna praca – tunel musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody.

- Chcemy i zwierzętom i zwiedzającym stworzyć możliwie najlepsze warunki. Dlatego w basenie budujemy m.in. rafę koralową, a przestronne wybiegi wyposażamy w fosy, skały, czy dodatkową roślinność. Takie obiekty jak Orientarium to wycinki ekosystemów, które dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze – dodaje Hanna Zdanowska.

Dzięki nowej inwestycji w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury, szpaki balijskie i płaszczki. Dzięki Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym wznowiona zostanie hodowla posiadanych do niedawna gatunków, m.in. słoni indyjskich.

Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego mówi: - Zbiornik, po dnie którego będziemy spacerowali w akrylowym tunelu ma nieregularny kształt i objętość 2.500 m.sześc. wody. Powierzchnia lustra wody wynosi ok. 776 m kw. W jednej ze ścian będzie zamontowana ogromna szyba o grubości 36 cm. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. To bardzo złożona i precyzyjna praca, która wymaga szczegółowej koordynacji począwszy od przygotowania węgarków, transportu pionowego i poziomego szkła, ustawienia akryli w docelowym miejscu po jego uszczelnienie. Montaż tunelu zajmie ok. miesiąc.

Obecnie na terenie Orientarium trwają prace m.in. przy budowie:

 • pawilonu wystawienniczego i wejściowego,
 • słoniarni,
 • celebes (strefa dla zwierząt z rejonu wyspy Celebes)
 • wybiegu dla pingwinów
 • stajenek dla małych zwierząt i zwierząt kopytnych
 • wybiegów zewnętrznych pantery mglistej, orangutanów i niedźwiedzi,
 • sztucznych skał dla niedźwiedzi i basenu gawiala,
 • sztucznych skał widowni rekina i elementów rafy koralowej.

Polecane aktualności

Łódź ma nowy żłobek! Rekrutacja trwa do 24 kwietnia

Jolanta Baranowska / BRP

Nowoczesny budynek stanął przy ul. Kmicica na Olechowie. Rozpoczął się nabór do placówki. 60... więcej

Wybory - fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Wybory 2020: pismo wiceprezydenta Adama Wieczorka do Joanny Pieńkowskiej, komisarza wyborczego w Łodzi

BRP

Pismo skierowane przez wiceprezydenta Łodzi Adama Wieczorka do pani Joanny Pieńkowskiej, komisarza... więcej

W czerwcu 2018 roku ruszył kolejny etap rewitalizacji osiedla - do końca 2021 roku modernizacji poddanych zostanie 29 budynków. - fot. UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nie zamierzają zejść z budowy. Mimo epidemii trwają intensywne prace remontowe przy ulicy... więcej

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Kontakt