Budżet obywatelski: Jak przez 5 lat zmieniło się osiedle Śródmieście-Wschód?

Łódzkie osiedla zmieniają się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Kto nie pamięta jak wyglądały jeszcze przed pierwszą edycją przypominamy. Łódzkie 5 years challenge – tym razem na osiedlu Śródmieście Wschód.

Łódzkie 5 years challenge – tym razem na osiedlu Śródmieście Wschód. Ulica Zacisze. -  fot. Paweł Łacheta
Łódzkie 5 years challenge – tym razem na osiedlu Śródmieście Wschód. Ulica Zacisze. , fot. Paweł Łacheta

Jednym z przykładów jest ulica Zacisze o uspokojonym obecnie ruchu, która ze zwykłej osiedlowej uliczki, zamieniła się w piękny woonerf, na którym mieszkańcy z radością mogą spędzać czas.

- Nim powstał ostateczny projekt doszło do wielu spotkań z wnioskodawcami, następnie koncepcję przedstawiliśmy szerszemu gronu mieszkańców. Staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej uwag i sugestii mieszkańców, ale warto podkreślić, że mieszkańcy byli również otwarci na sugestie ze strony miasta - mówi Edyta Westrych-Maćkowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dzięki BO powstała ulica – ogród z zachowanym pięknym drzewostanem, z estetyczna nawierzchnią z kostki betonowej uzupełnionej kostką granitową i bazaltową. Wzdłuż ulicy wydzielone zostały miejsca parkingowe.

- Udało się nam uporządkować kwestie związane z parkowaniem. Zostały wydzielone dedykowane dostawcom i zaopatrzeniu bezpłatne miejsca parkingowe, dzięki czemu nie ma już problemu z rozjeżdżaniem trawników i zieleni przez samochody dostawcze – mówi Paweł Jędrachowicz, wnioskodawca.

Liczne na Zaciszu zieleńce zostały ozdobione granitowymi głazami. - Dzięki nowemu oświetleniu, w tym podświetleniu drzew, tuż po zmroku, ta przestrzeń nabiera wręcz bajkowego charakteru – dodaje Edyta Westrych-Maćkowiak z ZIM.

Wraz z wonerfem niezabudowana przestrzeń u zbiegu ulic Zacisze i Pomorskiej przekształcona została w skwer z ławkami i zielenią oraz granitowymi głazami.

Ale pięć lat Budżetu Obywatelskiego na osiedlu Śródmieście – Wschód to oczywiście nie tylko ulica Zacisze. To 38 bardzo różnorodnych projektów, które sukcesywnie zmieniały przestrzeń osiedla. Za kwotę ponad 9 mln do tej pory zrealizowane zostały inne inwestycje infrastrukturalne, takie jak woonerf na Piramowicza, modernizacje szkół i przedszkoli, dodatkowe nasadzenia – drzew i zieleńców, jak np. na ulicy Uniwersyteckiej, czy kwiaty w Parku Staszica.

- W tym roku na terenie osiedla Śródmieście-Wschód będzie realizowanych siedem zwycięskich projektów. Trzy z nich, to są tzw. projekty zielone. Są to brzozowy lasek na rondzie Solidarności, zieleń u zbiegu Pomorskiej i Sterlinga oraz na Narutowicza – podsumowuje Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego.

W tym roku realizowane będą zadania z VI edycji Budżetu Obywatelskiego. W sumie wygrało 235 projektów.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt