Bulwary Północne. Jak idzie remont? Co odkryli archeolodzy? [ZDJĘCIA]

700-metrowy odcinek ul. Ogrodowej i ul. Północnej od ul. Zachodniej do ul. Franciszkańskiej/Kilińskiego już w przyszłym roku zmieni się w atrakcyjne, przyjazne mieszkańcom Bulwary Północne. Na jakim etapie są prowadzone tam prace?

fot. ŁÓDŹ.PL
Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Nowomiejskiej prace archeologiczne już się zakończyły
11 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Przez ostatnie dwa miesiące na placu budowy Bulwarów Północnych pracowali głównie archeolodzy, ponieważ ekipy budowlane co chwila natrafiały na pozostałości dawnej żydowskiej dzielnicy Łodzi. Odkryto wiele pozostałości zburzonych kamienic, zakładu kąpielowego, ale także murowany kanał rzeki Łódki, zbiorniki przeciwpożarowe i szczeliny przeciwlotnicze.

Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Nowomiejskiej prace archeologiczne już się zakończyły i mogą tam wrócić ekipy budowlane.

- Pomimo badań archeologicznych na północnej nitce całego przebudowywanego fragmentu prace rozbiórkowe są w zasadzie za nami. Zniknęły stare nawierzchnie i chodniki, zdemontowano torowisko tramwajowe, słupy i sieć trakcyjną. W miejscach, gdzie badania zakończono wykonywane są odwodnienia terenu – zapewnia Łukasz Micek, kierownik budowy.

Co powstanie na Bulwarach Północnych?

- Ulice będą miały nowe nawierzchnie, chodniki i drogi rowerowe. Pojawią się kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni. Dla polepszenia komunikacji tramwajowej na skrzyżowaniu ul. Północnej z ul. Nowomiejską powstanie nowy skręt w relacji wschód-południe, który umożliwi zawracanie tramwajom jadącym przez pl. Wolności - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość przebudowy Bulwarów Północnych to 45,5 mln zł. Koniec prac zaplanowano na 2023 r.

Co odkryto podczas budowy Bulwarów Północnych?

- Spacerując alejkami parku Staromiejskiego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedyś były tu ulice i najstarsza, najgęściej zaludniona dzielnica Łodzi. Budynki Starego Miasta rozebrano podczas niemieckiej okupacji, a park założono dopiero po zakończeniu wojny. Odkryty, ceglany kanał rzeki Łódki jest materialnym dowodem na to, że współczesną ulicę Północną przecinała kiedyś rzeka. Na wysokości ulicy Solnej był drewniany most. Ciekawym odkryciem jest też odnalezienie fragmentów bruku ulicy Wolborskiej. To przecież jedna z najstarszych ulic w Łodzi. Na jej wysokości zaczynał się staw na Łódce, który kończył się groblą i młynem przy obecnej ulicy Nowomiejskiej. Na Łódce przy Wolborskiej był mostek, przez który przechodzili kiedyś mieszkańcy wsi Łodzia (to taka pra Łódź, później zwana Starą Wsią) i szli do kościoła na wzgórzu przy placu Kościelnym. Wolborską nazywano kiedyś Starowiejską, prowadziła bowiem z miasta Łodzi do Starej Wsi. Nazywano ją też Nadstawną – mówi Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt