By nie wykluczać z życia. Zapraszamy na seminarium poświęcone depresji u dzieci i młodzieży

Depresja to choroba nie tylko dorosłych. Kiedy rozwinie się u dziecka i jest lekceważona, wpływa nie tylko na jego rozwój, ale może spowodować problemy w dojrzałym życiu. O tym jakie objawy powinny zaniepokoić nauczycieli, pedagogów oraz rodziców porozmawiamy 25 lutego w ramach seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży”.

Bezsenność, płaczliwość, bezradność w codziennych sytuacjach, niechęć do nauki czy spadek nastroju i brak uśmiechu. Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Trudno w to uwierzyć, ale nawet  12- latki popełniają samobójstwa. Jak im pomagać w trudnych sytuacjach, jak rozpoznać w ich zachowaniu sygnały o problemach, z którymi sobie nie radzą, kiedy zwrócić się do specjalisty? To jeden z tematów szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą - nauczycieli i pedagogów. Seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży” odbędzie się w najbliższy wtorek - 25 lutego - w godz.12.30-14.30 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi.

- Faktem jest, że w Polsce stale rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków, a kryzys psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej obliguje nas do podejmowania działań i współpracy. Z raportu badawczego przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z 2018 roku wynika, że 7% badanych dzieci podjęło próbę samobójczą, 16% nastolatków regularnie się okalecza, a prawie 8 tysięcy dzieci w Polsce jest zdiagnozowanych i leczy się na depresję. Musimy coś z tym zrobić – podkreśla Agata Kobylińska, pełnomocnik prezydenta ds. dzieci i młodzieży i dodaje, że na seminarium zgłosiło się już 150 osób: - Będą nauczyciele od edukacji przedszkolnej po szkoły ponadpodstawowe. Tak ogromne zainteresowanie pokazuje, że temat jest ważny. Chcemy mówić o depresji wśród dzieci i młodzieży w debacie publicznej i liczę, że organizowane wspólnie z Wydziałem Zdrowia UMŁ seminarium będzie pierwszym krokiem do podjęcia dialogu w tej sprawie.

Poruszane na seminarium zagadnienia znajdują się w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, a także zachowań autodestrukcyjnych występujących u dzieci i młodzieży. Do dyskusji zaproszono psychiatrę dziecięcego, psychologa – praktyka oraz przedstawicieli policji i organizacji pozarządowych. Ważne, by przekazać nauczycielom i pedagogom wiedzę na temat tego, jak rozpoznawać pierwsze symptomy depresji. Mówi o tym Magdalena Siejka, pedagog szkolny z 14-letnim doświadczeniem: - Pracuję na co dzień z młodzieżą i widzę ogromną potrzebę głośnego mówienia o depresji. To choroba, która jeśli nie będzie odpowiednio leczona i prowadzona, jest śmiertelna. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w seminarium, do poszerzenia swojej wiedzy i usystematyzowania wszystkich symptomów, które mogą nas niepokoić w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt