Chodź z nami po Łodzi, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Jak co roku włączamy się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przygotowaliśmy piesze wycieczki, promocję komunikacji miejskiej i specjalne znaki dla rowerzystów, a w dniu bez samochodu, darmową komunikację miejską dla łodzian.

Chodź z nami po Łodzi, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu -  fot. z arch. UMŁ
Chodź z nami po Łodzi, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu , fot. z arch. UMŁ

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się pod hasłem „Bezpieczny Ruch Pieszy i Rowerowy”. Hasło kampanii ma zachęcać do wybierania aktywnych sposobów poruszania się po mieście, przełamania siedzącego trybu życia, przyczyniając się do proekologicznych i prozdrowotnych rozwiązań. Działania prowadzone w ramach Tygodnia Mobilności mają też wpływać na poprawę bezpieczeństwa i edukację uczestników ruchu.

Zarząd Dróg i Transportu wraz z MPK-Łódź i Klubem Miłośników Starych Tramwajów przygotowali szereg wydarzeń, które w ramach  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu mają zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, chodzenia pieszo, czy jazdy na rowerze.

Stawiamy również na edukację poprawnych zachowań na drodze do których przysporzą się specjalnie przygotowane znaki. Tablice drogowe informować będą o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas wyprzedzania rowerzysty. Znaki pojawią się na węższych ulicach, gdzie nie mamy rowerowej infrastruktury. Wytypowaliśmy kilka pierwszych lokalizacji na ulicach prowadzących do terenów rekreacyjnych i w centrum miasta. O kolejne lokalizacje chcemy zapytać rowerzystów. Propozycje lokalizacji takich tablic prosimy o przesłanie na adres zdit@zdit.uml.lodz.pl

W czwartek 19 września zainaugurowany zostanie kolejny sezon Akademii Miejskiego Podróżnika. Akademia to miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Łodzi przybliżają sobie zasady właściwych zachowań, poznają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej i podstawy ruchu drogowego. 

W piątek natomiast, zapraszamy na promocję alternatywnych i współdzielonych form podróżowania. W pasażu Schillera w godz. 14-18 zaprezentowane zostaną firmy, które oferują w Łodzi wypożyczane na minuty hulajnogi, skutery i samochody. Każda współdzielona forma transportu pozytywnie wpływa na ruch w naszym mieście. Im mniej indywidualnego podróżowania, tym płynniej i łatwiej podróżować po Łodzi. Będzie okazja aby zapoznać się z zasadami korzystania z sharnigowych form podróżowania, oraz przetestować na miejscu hulajnogi i skutery za nim wyruszymy w podróż po mieście. 

Sobota to kumulacja wydarzeń. Zapraszamy na piesze wycieczki, giełdę biletów i pamiątek komunikacji miejskiej i konkurs wiedzy o łódzkich tramwajach i autobusach. 

Chodź z nami to hasło tegorocznej kampanii. Dlatego zapraszamy łodzian na piesze wycieczki z przewodnikiem w sobotę i w niedzielę. Podczas spaceru ulicami i parkami pokażemy piękno zmieniającej się Łodzi i zachęcimy, aby właśnie pieszo podróżować do szkoły, pracy czy aktywnie spędzać wolny czas. W sobotę zorganizowane zostaną dwie wycieczki po 35 osób o godz. 10 i 15. Spacer o godz. 10 przebiegnie śladami willi i pałaców, oraz zakończy się w nowym centrum Łodzi. Podczas wycieczki o godz. 15 zobaczymy filmową i fabrykancką Łódź. Natomiast niedzielna wycieczka odbędzie się o godz. 11:00 z Manufaktury, przez Stare Miasto do Nowego Centrum Łodzi. Zapisy na wycieczki przyjmujemy mailowo pod adresem etzt2019@zdit.uml.lodz.pl W treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu, oraz informacje na który spacer chcemy się wybrać. W odpowiedzi przekażemy wszystkie szczegóły wycieczki. 

Dla miłośników komunikacji miejskiej i nie tylko, przygotowane zostały dwa wydarzenia związane z historią łódzkich tramwajów i autobusów. W godz. 8-14 odbędzie się
XIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy Wierzbowej 51A. Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami – archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety – i chcą je zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców. Przedmioty należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 19 września 2019 r. 

Również w sobotę odbędzie się IV Konkurs Wiedzy o Komunikacji Miejskiej. To świetna okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę o historii i współczesności łódzkich tramwajów i autobusów. 

Koniec tygodnia upłynie pod znakiem akcji edukacyjnych, starych tramwajów i autobusów, oraz zwiedzania zajezdni Chocianowice. 

W pasażu Schillera zorganizowane zostanie wydarzenie mające na celu edukację poprawnych zachowań na drodze, nie tylko w śród najmłodszych. Do tego znakowanie rowerów, atrakcje dla dzieci i pokaz nietypowych rowerów. Zapraszamy do pasażu Schillera w godz. 12-17. 

W niedzielę również w godz. 12-17 ostatni raz w tym roku otwarta zostanie dla zwiedzających Zajezdnia Muzealna Brus. Zabytkowe tramwaje i autobusy stacjonują w murach zabytkowej zajezdni przy ul. Konstantynowskiej 115. W zajezdni można zobaczyć przedwojenne tramwaje, kultowe autobusy i zapoznać się, jak niegdyś podróżowało się komunikacją miejską po Łodzi. Na sentymentalną podróż zaprasza Klub Miłośników Starych Tramwajów. Szczegóły na stronie kmst.pl   

Po zwiedzaniu zabytkowych pojazdów przyszedł czas na odwiedzenie działającej zajezdni Chocianowice. To ostatni moment przed przebudową obiektu, aby zobaczyć jak funkcjonuje zajezdnia, gdzie serwisuje się tramwaje i jak wgląda praca motorniczego. 

Również w niedzielę przypada światowy dzień bez samochodu. Tego dnia można za darmo podróżować komunikacją miejską. Wystarczy ważny dowód rejestracyjny samochodu. Właściciel pojazdu może zabrać ze sobą, za darmo, komunikacją miejską, tyle osób na ile zarejestrowany jest samochód.

Polecane aktualności

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... więcej

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt