Chwała bohaterom

Łodzianie, władze miejskie i wojewódzkie uczciły rocznicę powstania warszawskiego. Uroczystość zorganizowana przez łódzki oddział IPN odbyła się przed grobem Basi Nazdrowiczówny, 15 letniej harcerki i łączniczki poległej w walkach na Mokotowie 19 września, pochowanej na Starym Cmentarzu. Przez wiele lat po wojnie na jej nagrobku, jako jednym miejscu w mieście, znajdował się napis - powstanie warszawskie.

Kwiaty w imieniu władz miejskich złożyli: wiceprezydent Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. 

Gościem  honorowym była: pani porucznik Gryzelda Studzińska, uczestniczka powstania.  

Gryzelda Studzińska pełniła wtedy służbę łączniczki w Szarych Szeregach. Jako najtragiczniejszy dzień wspomina 13 sierpnia, kiedy była świadkiem wybuchu czołgu pułapki. Zginęło wtedy 300 osób, Zula zbierała do prześcieradeł fragmenty ludzkich ciał, by móc je godnie pochować.

Po uroczystościach przy grobie Basi, zapalono znicze na mogiłach innych powstańców pochowanych na Starym Cmentarzu m.in. na grobie gen. Edwarda Pfeiffera „Radwana” dowódcy Śródmieścia i sióstr Wocalewskich.

W imieniu władz miasta przed pomnikiem powstańców warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Palki  kwiaty złożył  Mariusz Goss Pełnomocnik Prezydent ds. Dziedzictwa Łodzi.

W powstaniu warszawskim poległo  ponad 15 tysięcy powstańców, a rannych zostało ok. 20 tysięcy. Zginęło lub zostało zamordowanych 150 tysięcy cywili. Ludność stolicy została wypędzona, a setki tysięcy osób zostało deportowanych w głąb III Rzeszy lub zesłanych do obozów koncentracyjnych.

Powstanie warszawskie było jedną z największych i najbardziej zaciętych bitew miejskich II wojny światowej, porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie. Tylko w dwóch innych okupowanych stolicach Europy – Paryżu i Pradze – miały miejsce antyniemieckie powstania. Pod względem rozmachu, długości trwania i zaciętości walk ustępowały one jednak powstaniu warszawskiemu.

Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i do tej pory trwają dyskusje o zasadności jego wybuchu. Nikt jednak nie kwestionuje bohaterstwa żołnierzy i oficerów - kwiatu polskiej młodzieży.

 

 

 

Polecane aktualności

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Kontakt