Co robić w weekend w Łodzi? Hitem Urodziny i Parada Wolności [PRZEWODNIK]

Nadchodzący weekend (29-31 lipca) to nie tylko imprezy z okazji 599. urodzin Łodzi. Czytaj nasz przewodnik po najciekawszych wydarzeniach, sprawdź co jeszcze będzie się działo i dokąd warto się wybrać.

Urodziny Łodzi będą atrakcją weekendu -  fot. LODZ.PL
Urodziny Łodzi będą główną atrakcją nadchodzącego weekendu , fot. LODZ.PL

Urodziny Łodzi

W ostatni weekend lipca (28–31.07) Łódź będzie hucznie świętować swoje 599. urodziny. Nie zabraknie koncertów, spacerów, ulicznych artystów, pokazów i innych atrakcji. Hitem będzie powracająca po dwóch dekadach przerwy Parada Wolności. Żeby być pewnym, że niczego nie przegapimy, warto sprawdzić nasze przewodniki:

Rocznica marszu głodowego

W 41. rocznicę łódzkiego marszu głodowego, w sobotę (30 lipca) o godz. 17:30, odbędzie się spotkanie poświęcone jednej z liderek wydarzenia i jego pomysłodawczyni – Janinie Kończak. 

Działaczka związkowa, przewodnicząca Komisji Zakładowej Solidarności w Stomilu i członkini Zarządu Regionalnego Solidarności stanęła na czele pamiętnego marszu i przemawiała do zgromadzonych kobiet na pl. Wolności. Internowana w trakcie stanu wojennego, po jego zakończeniu została zmuszona do wyjazdu z Polski. Spotkanie przybliży jej losy oraz rozmiar zaangażowania kobiet w działania opozycji demokratycznej w PRL-u, które przez lata pozostawało niedoceniane. Spotkanie poprowadzi Ewa Kamińska-Bużałek z Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, a odbędzie się ono w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Wstęp: 7 zł i 5 zł (bilet ulgowy).

Eko piknik w Bibliotece Tuvim

Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46) zaprasza w sobotę (30 lipca) na piękny zielony dziedziniec. Odbędzie się tam rodzinny piknik w stylu eko.
Od godz. 13:00 na dzieci czekać będą gry i quizy, warsztaty „zero waste”, animacje, przyjemna muzyka w strefie relaksu i wegepoczęstunek. O godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie z Anną Maziuk, autorką książki pt. „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”. To reporterska opowieść o tych pięknych zwierzętach, które odbudowują swoją populację, ale i ludziach – zarówno tych, którzy je podziwiają i badają, jak i tych, którzy próbują wpłynąć na zmniejszenie liczebności wilczych stad w Polsce.

Piknik zakończy się o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Fortepiany Wolności

Muzyka na żywo wybitnego łódzkiego pianisty i animatora kultury – Marcela Balińskiego zabrzmi przy retkińskich tężniach (ul. Hufcowa 20) w najbliższą niedzielę (31 lipca) o godz. 19:00. 

Artysta jest liderem projektów: Marcel Baliński Trio, Marcel Baliński Quartet feat. Rudi Mahall oraz Entropia Ensemble. Dla publiczności, która będzie mu towarzyszyć w niedzielę, przygotował specjalny repertuar składający się m.in. z improwizacji, które przewrotnie określił mianem „retkińskich”.

Fortepiany Wolności to popularny cykl bezpłatnych koncertów odbywających się w niecodziennych miejscach – na ulicach, skwerach czy blisko osiedli. Wstęp jest bezpłatny.

Targi rzeczy wszelakich w Pasażu Róży

Targi rzeczy wszelakich wykonanych przez łódzkich artystów i ludzi z pasją odbędą się w piątek (29 lipca) w Pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej 3. 

W wyjątkowym, lustrzanym otoczeniu, z którego słynie podwórko zaprojektowane przez artystkę Joannę Rajkowską, będzie można nie tylko oglądać i kupować oryginalną ceramikę, biżuterię, świece, płaskorzeźby, ręcznie wykonaną odzież i dodatki, ale też napić się kawy. Targi rozpoczną się o godz. 17:00 i potrwają do 21:00. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Letnie Koncerty W Altanie

Muzyką klasyczną i znanymi kompozycjami, m.in. Ludwiga van Beethovena, Dmitrija Szostakowicza czy Astora Piazzolli, pożegnamy lipiec w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Letnich Koncertów Altanie”. 

Słowo o muzyce wygłosi Piotr Mika, a przed publicznością wystąpią Zofia Dutkiewicz (flet), Wiktoria Jancz (klarnet) i Kamila Woźniak (fortepian). Koncert odbędzie się w niedzielę (31 lipca) o godz. 17:00 w altanie w parku Źródliska I. Wstęp jest bezpłatny.

Stacja Księży Młyn i targi łódzkich książek

Najbliższe wydarzenie targowe – Stacja Księży Młyn, na którym będzie można kupić rękodzieło, produkty vintage oraz płyty winylowe czy produkty eko, zostanie wzbogacona o strefę łódzkiej książki!

Pasjonaci literatury i osoby poszukujące najnowszej oferty łódzkich wydawnictw z przyjemnością poświęcą niedzielny czas na wyjątkowe, czytelnicze zakupy w artystycznym otoczeniu Księżego Młyna i Kociego Szlaku. Targi rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do godz. 17:00.

Polówka

Weekendowe bezpłatne seanse kinowe Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka to pomysł na spędzenie letnich wieczorów na świeżym powietrzu i z emocjami, które gwarantują bardzo dobre filmy. 

W piątek (29 lipca) na terenie Miejskiej Strefy Kultury – Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2A, w sekcji Art house”, zostanie wyświetlony film „Hazardzista” w reż. Paula Schradera. 

W sobotę (30 lipca) kinomani mogą wybrać się do Fuzji (ul. Milionowa 6A) na thriller ze Scarlett Johansson w roli głównej „Pod skórą”. 

Z kolei niedzielne (31 lipca) seanse to wzruszający i zabawny „Green Book” w reż. Petera Farrelly’ego (Wodny Raj, ul. Wiernej Rzeki 2) oraz romantyczny „Pamiętnik” w sekcji Moto -Polówka, czyli oglądany w kinie samochodowym (Parking TME, ul. Rozalii 1). Na ten seans obowiązują „wjazdówki” do zdobycia na polowka.com/moto-polowka

Wszystkie pokazy Polówki są bezpłatne i rozpoczynają się o godz. 21:00.

Spacer po pałacu Poznańskiego

Na spacer po najbardziej okazałym pałacu w Łodzi zaprasza w piątek (29 lipca) Muzeum Miasta (ul. Ogrodowa 15).

Zwiedzanie pełnych przepychu pałacowych wnętrz będzie połączone z opowieścią o losach rodziny Poznańskich i ludziach, którzy budowali Łódź. To sposób na ciekawe i aktywne spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi lub okazja do zaproszenia bliskich osób, którzy są spoza Łodzi. Spacer zakończy się zwiedzaniem pięknego ogrodu - wówczas uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób udoskonalano zieloną część pałacu Rodziny Poznańskich na przestrzeni lat.

Oprowadzanie w języku polskim rozpocznie się w piątek (29 lipca) o godz. 12:00. Bilety: 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), do kupienia w kasie. Obowiązują zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82. 

Kolejne – z udziałem tłumacza języka ukraińskiego – zaplanowano na niedzielę (31 lipca) na godz. 12:00. Wstęp: 3 zł (normalny) i 1 zł (bilet ulgowy), zapisy: 692 926 319. 

Koncertowe wędrówki z Tytką

Młodzieżowy zespół wokalny Tytka, grający utwory z zakresu folkloru miejskiego, zaprasza na wyjątkowy koncert w sobotę (30 lipca). 

Nawiązując do tradycji dawnych kapel podwórkowych, zespół będzie wędrował ul. Piotrkowską – od pl. Wolności do okolic ul. Piotrkowskiej 115/119 – zatrzymując się na minikoncerty przy okolicznych placach i podwórkach. Tytka liczy na wspólną zabawę wraz z towarzyszącą jej publicznością, która zostanie uwieczniona na teledyskach – wiele zdjęć powstanie właśnie w trakcie tego muzycznego pochodu. 

Koncertowanie Tytki rozpocznie się o godz. 10:00 przy dawnym miejskim ratuszu – ul. Piotrkowska 1 – i zakończy ok. godz. 14:00 w pobliżu Ławeczki Tuwima.

Urodziny Harry’ego Pottera

Biblioteka Ferment zaprasza do wspólnego świętowania urodzin Harry’ego Pottera!

– Przyjdź i przenieś się z nami do świata magii i czarodziejów. Będziemy tworzyć różdżki oraz książki pop-up, będzie możliwość wzięcia udziału w quizie wiedzy o Harrym Potterze – zachęcają organizatorzy. – O godz. 13:00 będziemy gościć profesjonalną drużynę Łódź Pirates – Quidditch Team! 

Drużyna opowie o zasadach gry i ciekawostkach dotyczących powstania i funkcjonowania sportu, jakim jest quidditch. Każdy, kto chce spróbować swoich sił w quidditchu, powinien zabrać ze sobą strój sportowy i wygodne buty.

Wstęp wolny.

Zobacz także

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt