Czy Łódź wybuduje spalarnię odpadów?

Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni. Zainteresowanie jest spore, już dwukrotnie przesuwany był termin przyjmowania zgłoszeń od podmiotów, które chcą wziąć udział w konsultacjach – teraz kończy się 8 marca.

Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni.

Rozmowy z firmami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach obejmują zagadnienia ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz brzegowe warunki dotyczące budowy i eksploatacji spalarni na podstawie wieloletniej umowy z miastem. Realizacja inwestycji ma się odbywać w partnerstwie publiczno-prywatnym, założenie jest takie, że podmiot prywatny sfinansuje realizację inwestycji ale brana jest też pod uwagę opcja pozyskania finansowania z zewnątrz.

Spalarnia ma powstać na ul. Sanitariuszek, przy GOŚ, wydajność to 150 tys. ton odpadów rocznie a szacunkowy koszt realizacji inwestycji – 1 mld zł. Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.

Ogłoszenie wstępnych konsultacji nie jest jednoznaczne z decyzją o budowie instalacji, nie koliduje także z takimi samymi planami inwestycyjnymi firmy Veolia.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi:

Chcemy uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje, wyniki konsultacji będą podstawą podjęcia do decyzji o budowie instalacji. Wielokrotnie mówiłam, że spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia. Polityka rządu jest tak nieudolna w tym zakresie, że samorządy muszą sobie same sobie radzić, aby chronić mieszkańców przed skutkami decyzji rządu.

Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ:

Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Istotne będzie również ustalenie ceny spalenia tony śmieci oraz to, aby miasto w tym partnerstwie miało głos decydujący.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt