Czy RIO, by ukarać łodzian wyższymi stawkami za śmieci, zamierza uchylić także uchwałę "śmieciową" obowiązującą od roku w Zgierzu?

- 14 stycznia nasze miasto zaprezentowało uchwałę tożsamą z tą, jaka funkcjonuje w Zgierzu – poinformowała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

- Zakończyłaby ona dyskusję o śmieciach w Łodzi i nie utrudniałaby życia łodzianom. Uchwała od zużycia wody funkcjonuje w Zgierzu od kwietnia 2020 roku i do niej Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała żadnych zastrzeżeń. Uchwała od zużycia wody przede wszystkim uszczelnia cały system. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą płacić więcej.

Dziś dowiedzieliśmy się od koleżanek i kolegów ze Zgierza,  że 18 stycznia Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła się z wyjaśnieniem do prezydenta Zgierza i uchwała najprawdopodobniej zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Będzie ponownie badana pod kątem administracyjnym.

Dlaczego ta uchwała przez 10 miesięcy nie budziła zastrzeżeń? A po 4 dniach, od zaprezentowania tożsamej uchwały przez Łódź, budzi wątpliwości prawne! O co tu tak naprawdę chodzi? O utrudnienie życia mieszkańcom Łodzi i Zgierza? O chaos w gospodarce odpadami? Czy zrujnowanie finansów miasta? – pytała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

 

- Odnoszę wrażenie, że Regionalna Izba Obrachunkowa stała się elementem w całej układance dotyczącej śmieci – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- RIO stało się szulerem i używa jokera po to, aby blokować jakiekolwiek uchwały podejmowane przez samorząd Łodzi, a tym samym ingeruje w samodzielność przyjmowania uchwał przez Radę Miejską. Regionalna Izba Obrachunkowa włączyła się w walkę z samorządem łódzkim chcąc, aby koszty gospodarowania śmieciami były jak najwyższe.

Dlaczego RIO blokuje każdy ruch radnych w Łodzi? Jest to działanie bardzo nie fair – podsumował przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby łodzianie płacili jak najwięcej za śmieci – powiedział Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej.

- Wykorzystuje każdą podległą sobie instytucje publiczną do walki z samorządem łódzkim. Dlaczego PiS stara się ustalać ceny za odpady na jak najwyższym poziomie? Z jakiego powodu RIO chce ustalać reguły i zasady gospodarki odpadami w Łodzi? To jest sprzeczne z przepisami prawa! RIO nie jest sądem, nie jest parlamentem, nie jest też samorządem wybranym przez mieszkańców Łodzi! RIO stało się narzędziem wojny śmieciowej, którą prowadzi z naszym miastem Prawo i Sprawiedliwość – dodał radny Tomasz Kacprzak.

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt