Dla nowych przedsiębiorców 18 mln zł i lokale w zrewitalizowanej kamienicy

W świeżo zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 52 oprócz 6 mieszkań znajduje się także 7 lokali użytkowych i pomieszczenie na pracownię artystyczną.

W świeżo zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 52 oprócz 6 mieszkań znajduje się także 7 lokali użytkowych i pomieszczenie na pracownię artystyczną. - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
W świeżo zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 52 oprócz 6 mieszkań znajduje się także 7 lokali użytkowych i pomieszczenie na pracownię artystyczną. , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

- Być może takie właśnie lokale, w zrewitalizowanych kamienicach będą chcieli wynająć nowi łódzcy przedsiębiorcy. Chciałabym również ogłosić, że mamy aż 18 mln zł, które przeznaczymy na wsparcie dla tych, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą. Kamienica to efekt inwestycji w obszarze rewitalizowanym, a dotacje mamy również dla tych, którzy pochodzą z tego rejonu. Pierwsze lokale użytkowe już w najbliższym czasie trafią do konkursu ofert – zapowiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Na parterze kamienicy przy ul. Tuwima 52 są trzy lokale użytkowe - każdy po 50-60 m kw. - przeznaczone pod usługi lub handel. Na I i II piętrze mamy 4 pomieszczenia przeznaczone na biura: dwa po 40 m kw i dwa po 60 m kw. Stawki minimalne pod usługi zaczynają się od 6 zł za m kw netto, zaś pod handel od 7,5 zł, a za biuro trzeba zapłacić od 30 zł w górę. 

- Wspieramy i nadal chcemy wspierać ludzi przedsiębiorczych. Mamy ponad 18 mln zł, które chcemy dać na start tym, którzy założą własną firmę. To kwota, z której będzie mogło skorzystać prawie 400 osób. Kogo szukamy? Bezrobotnych łodzian, którzy skończyli 30 lat i mieszkają w obszarze Łodzi objętym rewitalizacją obszarową lub musieli się z tego terenu wyprowadzić ze względu na projekty modernizacyjne – dodaje prezydent Łodzi.

Na co mogą liczyć nowi przedsiębiorcy – wyjaśnił Sławomir Granatowski, p.o. dyrektora Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ: - To 23 tys. zł jednorazowej dotacji na start, zaś przez kolejny rok, co miesiąc nawet do 2 250 zł netto - na opłacenie rachunków związanych z prowadzeniem tej działalności: ZUS, czynsz za lokal, opłaty za media. Doświadczenie pokazuje, że firmy działające z takim wsparciem dają radę nawet w tak trudnym czasie, jaki mamy teraz. Właśnie trwa inny projekt, ale bliźniaczo podobny. Wydaliśmy w nim 4 mln zł. Powstało prawie 60 firm, które nie tylko nie zamknęły, ale nawet nie zawiesiły działalności, mają bowiem to comiesięcznie wsparcie. 

Wystarczy zgłosić się do jednego z trzech naszych partnerów: Studium Nowoczesnych Technologii oraz Instytutu Nauk Społeczno-Ekonomicznych w maju oraz do firmy HRP od czerwca. Zgłaszając się wystarczy mieć wypełniony prosty formularz. Jeśli spełniamy podstawowe warunki (wiek, miejsce zamieszkania) - doradca pomoże napisać biznesplan.

O budynku przy ul. TUWIMA 52

Budynek mieszkalny przy ul. Tuwima 52 został wyremontowany wraz z podwórzem. W kamienicy nadbudowana została jedna pełna kondygnacja i taras. Wejście główne będzie z poziomu terenu budynku frontowego. Wprowadzona została instalacja centralnego ogrzewania. Zniknęły stare drewniane komórki oraz część budynku gospodarczego.

W budynku oddanych do użytkowania zostało sześć mieszkań komunalnych, trzy lokale usługowe, cztery lokale biurowe i pracownia twórcza. Wartość inwestycji: 5,58 mln zł.

6 lokali mieszkalnych:

 • Lokal mieszkalny – 1 piętro (41,74 m kw) – pokój z aneksem, pokój, łazienka
 • Lokal mieszkalny – 1 piętro (36,28 m kw) – pokój z aneksem, pokój, łazienka
 • Lokal mieszkalny – 1 piętro (23 m kw) – pokój, kuchnia, łazienka
 • Lokal mieszkalny – 2 piętro (37,70 m kw) – pokój z aneksem, pokój, łazienka
 • Lokal mieszkalny – 2 piętro (38,16 m kw) – pokój z aneksem, pokój, łazienka
 • Lokal mieszkalny – 2 piętro (26,94 m kw) – pokój z aneksem, pokój, łazienka

7 lokali użytkowych:

 • Lokal usługowy – parter (59,48 m kw.)
 • Lokal usługowy – parter (49,09 m kw.)
 • Lokal usługowy – parter (56,06 m kw.)
 • Lokal usługowy – 1 piętro (39,73 m kw.) – biuro, toaleta, pomieszczenie socjalne
 • Lokal usługowy - 1 piętro (60,68 m kw.) – biuro, toaleta, pomieszczenie socjalne
 • Lokal usługowy - 2 piętro (60,43 m kw.) – biuro, toaleta, pomieszczenie socjalne
 • Lokal usługowy - 2 piętro (41,32 m kw.) – biuro, toaleta, pomieszczenie socjalne

 1 lokal – pracownia – 3 piętro (116,04 mkw) – pracownia, pomieszczenie dodatkowe, toaleta

Ciekawa jest historia obiektu przy ul. Tuwima 52, który nigdy nie został dokończony według pierwotnego projektu. W 2020 roku zakończyliśmy budowę zaplanowaną w XIX wieku. Kamienica przy ówczesnej ul. Przejazd 52 od 1880 r. należała do braci Fryderyka i Edwarda Zoler. W tym czasie na działce powstał frontowy, parterowy, murowany budynek mieszkalny. W 1889 r. zabudowana parcela została sprzedana Rudolfowi i Emmie Luisie małżonkom Szile. Z tego samego roku pochodzi projekt nadbudowy parterowego budynku o jedną kondygnację w formie trempla z częścią użytkową od strony podwórza oraz projekt na budowę przylegającej do niego piekarni (wzdłuż wschodniej granicy działki). W 1922 r. złożono kolejny projekt nadbudowy obiektu o kondygnację mansardy. Tym razem nadbudowano jedynie część zachodnią obiektu o mansardę, część wschodnia pozostawała niewykończona, choć była zamieszkana.

Polecane aktualności

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Park Źródliska z lotu ptaka - fot. Archiwum UMŁ

Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

BRP

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i... więcej

Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi i Mariola Melon, prezes Fundacji Kamelot - fot. UMŁ

Rusza wart 1,5 miliona złotych projekt dla osób bezrobotnych i zadłużonych

Jolanta Baranowska / BRP

Nauczymy zawodu, pomożemy znaleźć pracę, doradzimy jak wyjść z długów i ponownie się nie zadłużać.... więcej

Port Lotniczy w Łodzi - fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Kontakt